DOM Z WYCIĘCIAMI - MYSŁOWICE

DOM Z WYCIĘCIAMI - MYSŁOWICE

Materiały udostępnione przez: https://www.instagram.com/nasza_pogodna_stodola

0:00
/0:11

Brama garażowa zlicowana z elewacją

"Brama garażowa zlicowana z elewacją to element który spędzał nam sen z powiek. Z jednej strony wiedzieliśmy, że ten detal jest dla nas bardzo istotny, a z drugiej strony problem ze znalezieniem wykonawcy i ceny rozwiązań takich bram nas przerażały.

Finalnie udało się osiągnąć zadowalający efekt w rozsądnych pieniądzach.

Nasza brama została obłożona modrzewiem syberyjskim - takim samym jak pozostała część elewacji. Tutaj był problem z wagą tego materiału, bo trzeba było przyjąć od 16kg do 20kg na metr kwadratowy. Za tego typu bramę z napędem przemysłowym wiodący niemiecki producent, liczył sobie około 46k PLN z montażem! Najgorsze, że po wysłaniu zapytań do kilku firm okazało się, że znają tylko takie rozwiązanie.

Na szczęście został nam przekazany kontakt do firmy, która miała doświadczenie w montażu segmentowych bram przemysłowych firmy Krispol, w sposób pozwalający na zlicowanie jej z elewacją.

W pierwszej kolejności brama została zamontowany na specjalnych konsolach, tak aby mogła być wysunięta o 20cm poza mur (tyle wynosi grubość ocieplenia na garażu), tak jak w przypadku stolarki okiennej - jest to montaż w warstwie ocieplenia.

Następny krok to praca związana z elewacją. Na bramie została zamontowana deska elewacyjna zamontowana na łatach. Pracę tę wykonała firma, która zajmowała się całą elewacją drewnianą z niesamowitą precyzją i dbałością o detal, dzięki czemu nasza brama zlicowana z elewacją stała się BRAMĄ UKRYTĄ!"

0:00
/0:24

Beton polerowany

Beton polerowany to doskonały wybór, zwłaszcza w miejscach takich jak podjazdy i dojścia, gdzie estetyka oraz funkcjonalność odgrywają kluczową rolę. 🌟 W przypadku zbrojonego betonu o grubości 20 cm, klasy C30/37, z którego został wykonany podjazd i dojście, mamy do czynienia z materiałem odpornym na mrozy oraz warunki atmosferyczne. ❄️

Minimalistyczne odwodnienie wbudowane w beton to eleganckie rozwiązanie, które nie tylko jest estetyczne, ale także skutecznie zarządza wodą opadową, zapobiegając gromadzeniu się wody na powierzchni. 💧 Spadki na podjeździe oraz dojściu są kluczowe dla odprowadzania wody i minimalizują ryzyko zalania. Taki podjazd i dojście nie tylko wygląda nowocześnie, ale także jest praktyczny i funkcjonalny. 🏡

Film udostępniony dzięki uprzejmości @nasza_pogodna_stodola

0:00
/0:13
0:00
/0:17
0:00
/0:10
0:00
/0:09
0:00
/0:09

Inwestorzy zgłosili się do nas po projekt niedużego, nowoczesnego energooszczędnego domu dla 4 osób na działce w Mysłowicach. Płaska działka z wjazdem od strony zachodniej. Działka położona w otoczeniu różnorodnej zabudowy jednorodzinnej. Nie było dla niej uchwalonego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego co wymagało w pierwszej kolejności uzyskania decyzji o Warunkach Zabudowy.

Nasi klienci od początku mieli bardzo dobrze określoną wizję swojego domu oraz jasno określone wymagania i potrzeby oraz budżet. Chcieli, żeby budynek z zewnątrz był najlepiej grafitowy lub czarny z dodatkiem drewna, natomiast wewnątrz żeby był jasny i przestrzenny z lekkimi, widocznymi schodami na poddasze, z dużą kuchnią, jadalnią i salonem ułożonych w układzie litery L wokół częściowo zadaszonego tarasu od strony południowej z dużą drewnianą pergolą z lamelami przeciwsłonecznymi.

Do nas należało zadanie żeby te wszystkie wymagania odpowiednio poskładać w prosty, nowoczesny, funkcjonalny ale jednocześnie ciekawy dom.

Zaproponowaliśmy prostą czarną dwuspadową „stodołę” ułożoną prostopadle do wjazdu poprzebijaną różnej wielkości oknami, lukarnami oraz drewnianymi wycięciami i dodatkami.

Bryła domu została ukształtowana poprzez asymetryczne wycinanie i wysuwanie fragmentów z głównej formy czarnej „stodoły”. Dzięki temu prosta „stodoła” została zróżnicowana i urozmaicona prostopadłościennymi elementami pokrytymi drewnem.

Na parterze znajduje się część dzienna a budynek ma bardziej rozczłonkowany i rozrzeźbiony rzut wynikający z wpływu otoczenia na formę. Na poddaszu natomiast cała funkcja nocna została już opisana w prosty i równy prostokąt zwieńczony dachem dwuspadowym.

Każda modyfikacja bryły jest podyktowana potrzebami funkcjonalnymi, użytkowymi, widokowymi oraz kierunkiem padania promieni słonecznych i jest reakcją na kontekst i najbliższe otoczenie budynku.

Od frontu elewacja została zmodyfikowana przez wycięcie w parterze fragmentu „stodoły” i dodanie drewnianego, płaskiego „pudełka” z garażem. Miało to na celu stworzenie zadaszonego wejścia i wjazdu do garażu.

W elewacji południowej od strony ogrodu wycięty został fragment bryły tak żeby stworzyć częściowo zadaszony taras. Dodatkowo od strony południowej dodana została drewniana rama z lamelami przeciwsłonecznymi dającymi cień w ciepłe słoneczne dni.

Na poddaszu w dachu zostały dodane pionowe lukarny, dzięki którym możliwy jest dostęp na płaskie wystające części parteru domu.

W wyciętym fragmencie dachu od strony północnej, przy głównej sypialni, powstał mały intymny taras z dużym przeszkleniem dającym dodatkowy oddech na poddaszu oraz widok z wyższego poziomu na okolicę.

Dom posiada dużą otwartą przestrzeń dzienną połączoną w poziomie różnej wielkości oknami z ogrodem i tarasem. Wewnątrz dom został także otwarty i powiększony w pionie poprzez duży otwór w stropie przy schodach tworząc oddech nad jadalnią i dodatkową przestrzeń rekreacyjną dla domowników na antresoli.

Dom został zaprojektowany jako dom niskoenergetyczny dlatego wszystkie przegrody zewnętrzne są dobrze ocieplone z detalami bez mostków cieplnych. Dom został wyposażony w nowoczesne, energooszczędne okna aluminiowe zamontowane w warstwie ocieplenia oraz został wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła uzupełnioną o funkcję chłodzenia w okresie letnim.

W górnej części południowej połaci dachowej planowany jest poziomy pas z paneli fotowoltaicznych w celu obniżenia rachunków za energię elektryczną na potrzeby domu i jego wyposażenia.



tytuł dom z wycięciami

data projekt 2020, realizacja 2021

zakres projekt koncepcyjny, projekt budowlany, wykonawczy, wnętrza

typ budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja Mysłowice

powierzchnia 203m2 z garażem

autorzy Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak

wizualizacje studiotiimo

STRONA GŁÓWNA