Często zadawane pytania.

1 . Co odpowiedzieć architektowi na pytanie jaka ma być wielkość budynku?

No bo niby skąd Inwestor ma to wiedzieć ;) A może architekt mógłby nam powiedzieć? Albo chociaż podpowiedzieć? Oczywiście, od tego jesteśmy.
Możemy pomóc wyliczyć i określić wielkości poszczególnych pomieszczeń.
Ale to Ty, jako Inwestor musisz wiedzieć, jakie są Twoje potrzeby. Czy potrzebujesz jednej sypialni czy pięciu. Może wystarczy Ci jedna łazienka albo nawet trzy łazienki to dla Ciebie za mało. A może dodatkowy pokój jako siłownia? Pokój dla gości, sauna, garderoba, spiżarka, pralnio-suszarnia czy pomieszczenie ogrodowe. Oj, dużo tego a do tego każde pomieszczenie ma jakąś wielkość. A więc jak się do tego zabrać? Bo w sumie dobrze by było wiedzieć czy wystarczy nam mały domek 100m2, średni, około 250m2 czy może jednak duży 400,500m2.

A więc zaczynamy... Weź kartkę papieru i zrób spis pomieszczeń, których będziesz potrzebował w przyszłym domu. Na razie nie określaj ich wielkości, tylko zastanów się jak będziesz funkcjonował w nowym domu, co będziesz tam robił, wyobraź sobie siebie, że już tam mieszkasz i z jakich pomieszczeń korzystasz.

Jeśli jest to dla Ciebie trudne, zerknij na przykładowe projekty w Internecie, które przeważnie mają podane nazwy pomieszczeń i ich przykładowe wielkości. Nie chodzi o to, żebyś wybrał jakiś projekt, tylko zerknij na kilka i przeanalizuj pomieszczenia. Możesz zerknąć na coś standardowego lub mniej standardowe przykłady domów np. na portalu Archdaily (polecamy ;)).

Ok, czyli masz już listę pomieszczeń? Teraz ich wielkości. I tu z pomocą przychodzi nasz dokument (link do ściągnięcia na końcu artykułu) w którym zostały podane przykładowe wielkości pomieszczeń w trzech wariantach - małym - dla małego domu, średnim - dla średniego i dużym, wiadomo, dla dużego.

Na koniec, jak już będziemy mieli wielkości wszystkich pomieszczeń, trzeba je zsumować i... nie zapomnieć jeszcze dodać metrów na komunikację, która będzie stanowiła około 10-20% sumy wszystkich pomieszczeń. Czyli sumujemy pomieszczenia, dodajemy do nich komunikację i mamy!

Właśnie określiliśmy metraż naszego wymarzonego domu. Jesteśmy jeden krok do przodu! Pobierz dokument

2 . Jaki planowany jest standard budowy, wykończenia i wyposażenia domu w stanie wykończonym? Podstawowy, średni czy wyższy?

Po pierwsze, zadacie pytanie po co w ogóle o to pytamy? No właśnie...po co?
Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli co będziemy projektować. Czy skromny, mały domek w ograniczonym budżecie, na prostej, płaskiej działce czyli z klasą, ale bez szaleństw. Czy czeka nas praca nad większym i wymagającym budynkiem np. na działce w spadku, gdzie będziemy mogli użyć niestandardowych (czyt. trudniejszych) rozwiązań projektowych i materiałowych. Właśnie o to chodzi w pytaniu o określenie standardu. Jest to pytanie bardziej ogólne niż szczegółowe. Nie chodzi tu o określenie dokładnych kosztów budowy budynku. Bardziej chodzi o określenie oczekiwań Inwestora co do projektu, czy stawia przed nami w miarę łatwe zadanie, średnie, czy bardzo trudne.

Standard podstawowy - czyli minimum za które da się w ogóle wybudować dom danej wielkości, żeby się wprowadzić. Bez żadnych szaleństw ;). Przeważnie standard podstawowy mają małe, zwarte domy o prostej konstrukcji, bez dużych pomieszczeń, z ograniczoną ilością i wielkością okien oraz z najprostszymi materiałami wykończeniowymi, zarówno na elewacji np. tynk oraz w środku, ściany malowane farbami, bez drogich materiałów wykończeniowych. Okna przeważnie PCV o wysokości do 220/230cm, otwierane, bez systemów przesuwnych (no chyba, że gdzieś jedna przesuwka może się znajdzie ;). Pokrycie dachu przeważnie dachówką + rynny ukryte systemowe. Do tego podstawowe instalacje typu gaz i rekuperacja, która stała się już w dzisiejszych czasach standardem. W standardzie podstawowym bardzo ważne jest trzymanie się budżetu, którego absolutnie nie możemy przekroczyć, bo w przeciwnym razie Inwestor może zablokować się finansowo i dom w ogóle nie powstanie. Jeśli chodzi o przykład domu w standardzie podstawowym, mógłby to być dom np: czarno-biały. Mały, skromny, bez drogich materiałów.

Standard średni - tu już możemy mówić o swobodzie projektowania, bo i możemy zaprojektować jakiś nadwieszony element domu bez słupa czy ściany i pokusić się o niestandardowe rozwiązania projektowe i materiałowe. Są to przeważnie domy średniej wielkości, około 250m2. Mogą mieć również większą ilość okien, w tym okien przesuwnych, przeważnie w systemach aluminiowych, dlatego ich wysokość może być większa niż okien z PCV np. 2,70, 3,00m. Do tego możemy użyć już innych materiałów zewnętrznych elewacyjnych niż tylko tynk: np. drewno, płytki mineralne, okładziny HPL i inne, ze średniej półki cenowej. Pokrycie dachu np. z blachy aluminiowej + rynny ukryte systemowe. Instalacje to pompy ciepła np. powietrze-woda, rekuperacja, klimatyzacja, fotowoltaika.  Nie mamy tak ograniczonego budżetu jak w stanie podstawowym, dlatego możemy pozwolić sobie na bardziej różnorodne rozwiązania projektowe i materiałowe :) Jeśli chodzi o przykład domu w standardzie średnim to byłby to dom: Przesunięte stodoły z cegły

Standard wyższy - no i tutaj w końcu możemy zaszaleć ;). Nie, nie chodzi tutaj o epatowanie udziwnieniami, ale o dobrą architekturę na światowym poziomie. W tym standardzie możemy już mówić o zaprojektowaniu czegoś oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju. Chodzi o formę, ale również o użycie materiałów. Nie mamy praktycznie ograniczeń jeśli chodzi o różnorodne formy budynku, ilości i jakość przeszkleń np. cieńkoramowe okna przesuwne, całe tafle szklane w poziomie ale również całe przeszklone ściany szczytowe. W tym standardzie obłożenie całego domu łupkiem, drewnem,  czy najdroższą blachą tytanowo-cynkową nie stanowi problemu. Rynny ukryte oraz obróbki blacharskie wykonane przez blacharza-specjalistę z blachy tytanowo-cynkowej (żadnych rynien systemowych). Szklane balustrady, niestandardowe materiały do wykończenia podłóg: żywice, beton szlifowany oraz ścian, wszystkie meble wykonane na wymiar przez stolarza, na zamówienie. Ponadstandardowe instalacje: gruntowa pompa ciepła, ponadstandardowe pomieszczenia: sauny, baseny, strefy SPA.  Jeśli chodzi o przykład domu w standardzie wyższym to byłby to dom (w sumie większość naszych domów ;) dom z okapem w Koniakowie , dom pod lasem w Katowicach, wisząca stodoła w Cisownicy, dom na stoku w Bielsku-Białej.