BIAŁA WILLA - TURZA ŚLĄSKA

Dwukondygnacyjny dom ma prostą formę. Prostopadłościenne bryły, płaszczyzny i horyzontalne zadaszenia tworzą jednak w przestrzeni dynamiczną kompozycję. Cześć dzienna znajduje się na parterze – otwarta przestrzeń łączy kuchnię, jadalnię i salon. Na najniższym poziomie zaplanowano także pokój dla gości, wc i pomieszczenie techniczne dostępne z garażu. Na piętrze znajdują się natomiast 3 sypialnie domowników z pralnią i łazienkami.

Wjazd na działkę znajduje się od strony północno-zachodniej. Ściana frontowa jest pozbawiona całkowicie okien – od strony drogi dojazdowej zaplanowano jedynie główne wejście i bramę garażową. Dom otwiera natomiast swoje wnętrza dużymi i efektownymi przeszkleniami na południowy ogród. Taras, który znajduje się na całej szerokości południowej ściany przekryto częściowo wypuszczoną wspornikowo pergolą, która zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń wewnątrz. Taras, na którym mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością natury, oddzielony został od ulicy płaszczyzną ściany, która daję pożądaną przez wszystkich prywatność i intymność.

Układ funkcjonalny domu z parterowym garażem i dwu-piętrową częścią mieszkalną, wspomniana wydzielająca ściana i rama spinająca ażurowe zadaszenia tarasu rysują ciekawą bryłę o dynamicznym kształcie.

Kolorystyka ścian podkreśla formę domu. Elewacje budynku prawie w całości wykończono białym tynkiem, a jedyny detal stanowią obróbki blacharskie i kontrastujące, czarne ramy dużych przeszkleń, które otwierają jego wnętrza na najbliższe otoczenie. Aranżacja pomieszczeń nawiązuje kolorystycznie do jego formy na zewnątrz. Wnętrza prawie w całości wykończone będą w bieli z ciemnymi akcentami w postaci ram okiennych, czarnej zabudowy kuchni czy detali wykończeniowych elementów wyposażenia wnętrz. Stonowaną kolorystykę przełamują drewniane meble i zabudowy wykończenia ścian, które nawiązują również do drewnianych słupków podkreślających wejście do domu.

Zobacz na YouTube

tytuł                      biała willa

data                        projekt 2020

zakres                   projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy

typ                          budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja           Turza Śląska

powierzchnia      247 m2 z garażem

autorzy                  Magdalena Wolska, Zbigniew Giercza

wizualizacje          studiotiimo

STRONA GŁÓWNA