Często zadawane pytania (FAQ)

Jak wygląda wycena projektu?

Jeśli chcesz otrzymać od nas wycenę projektu napisz do nas e-mail (biuro@inostudio.pl) lub zadzwoń 788 889 078. Absolutnie nie musisz przygotowywać się do takiego kontaktu. Powiedz nam jedynie, że potrzebujesz projektu a od tego czasu my weźmiemy sprawy w swoje ręce.

Ponieważ nasza pracownia specjalizuje się w projektach indywidualnych, również wycenę każdego projektu robimy indywidualnie.

W pierwszej kolejności prześlemy Ci na maila pytania.
Pytania dotyczą zarówno działki jak i domu. Są to pytania bardzo ogólne, które pozwolą nam przybliżyć się do tematu.
Przykładowe pytania:
- czy działka jest płaska, czy jest w spadku,
- czy dla działki obowiązuje Plan Miejscowy,
- jaki jest planowany orientacyjny metraż domu,
- jak bardzo zależy Państwu na czasie opracowania projektu itd

Staramy się przesłać Ci pytania w tym samym dniu, w którym Ty kontaktujesz się z nami.

Gdy otrzymamy odpowiedzi, przygotowujemy ofertę. Oferta przesyłana jest do tygodnia od udzielenia przez Ciebie odpowiedzi.

Oferta zawiera: szczegółowy zakres poszczególnych etapów projektu, zakres obsługi formalno-prawnej, wartość poszczególnych etapów projektu oraz terminy ich wykonania.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą, powiadom nas o tym. Chętniej się z Tobą spotkamy, poznamy bliżej oraz przedstawimy Ci jak pracujemy, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję o współpracy akurat z naszą pracownią.

Jak obliczyć wielkość budynku?

Co to jest powierzchnia wewnętrzna budynku? Jest to powierzchnia, którą wg Regulaminu Honorariów Architekta opracowanego przez Izbę Architektów, architekt powinien posługiwać się przy wycenie projektu.

Wg definicji Izby Architektów, jest to suma powierzchni wszystkich kondygnacji budynku, mierzonej po wewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych budynku na poziomie podłogi, bez pomniejszania o powierzchnię ścian wewnętrznych, z powiększeniem o powierzchnię antresoli.

Dla zainteresowanych link do Regulaminu Honorariów Architekta.

No dobrze ale skąd Inwestor ma wiedzieć jaka będzie powierzchnia wewnętrzna jego budynku ;) A może architekt mógłby mu powiedzieć? Albo chociaż podpowiedzieć? Oczywiście, od tego jesteśmy.
Możemy pomóc Ci określić powierzchnię wewnętrzną budynku.

Zanim przejdziemy dalej jeszcze mała dygresja. Architekt w projektowaniu posługuje się różnymi powierzchniami np. pow. użytkową , pow. całkowitą, pow. zabudowy, ale są to powierzchnie potrzebne np. dla Urzędu. Natomiast na potrzeby wycen posługuje się powierzchnią wewnętrzną.

No dobrze, to zaczynamy. W pierwszej kolejności określ swoje potrzeby. Określ jakie i ile potrzebujesz pomieszczeń w domu. Czy potrzebujesz jednej sypialni czy pięciu. Może wystarczy Ci jedna łazienka albo nawet trzy łazienki to dla Ciebie za mało. A może dodatkowy pokój jako siłownia? Pokój dla gości, sauna, garderoba, spiżarka, pralnio-suszarnia czy pomieszczenie ogrodowe. Oj, dużo tego! A do tego każde pomieszczenie ma inną wielkość.

Przy spisie pomieszczeń nie zapomnij o pomieszczeniach pomocniczych typu: garaż, część gospodarcza czy piwnica. Są to pomieszczenia, które również musimy zaprojektować, niezależnie od ich funkcji. Tak samo jak wykonawca na budowie musi wiedzieć ile metrów ma wybudować, tak samo architekt musi wiedzieć ile metrów ma zaprojektować.

A więc zaczynamy... Weź kartkę papieru i zrób spis pomieszczeń, których będziesz potrzebował w przyszłym domu. Na razie nie określaj ich wielkości, tylko zastanów się jak będziesz funkcjonował w nowym domu, co będziesz tam robił, wyobraź sobie siebie, że już tam mieszkasz i z jakich pomieszczeń korzystasz.

Jeśli jest to dla Ciebie trudne, zerknij na przykładowe projekty w Internecie, które przeważnie mają podane nazwy pomieszczeń i ich przykładowe wielkości. Nie chodzi o to, żebyś wybrał jakiś projekt, tylko zerknij na kilka i przeanalizuj pomieszczenia. Możesz zerknąć na coś standardowego lub mniej standardowe przykłady domów np. na portalu Archdaily (polecamy ;)).

Ok, czyli masz już listę pomieszczeń? Teraz ich wielkości. I tu z pomocą przychodzi nasz dokument (do ściągnięcia pod tekstem), w którym zostały podane przykładowe wielkości pomieszczeń w trzech wariantach - małym - dla małego domu, średnim - dla średniego i dużym.

Na koniec, jak już będziemy mieli wielkości wszystkich pomieszczeń, trzeba je zsumować. Przykładowo, po zsumowaniu wyszło ci 150m2. Następnie dodaj 15% tego metrażu na komunikację oraz 5% na ściany wewnętrzne czyli razem około 20%. Czyli 150m2 + 20% = 180m2 powierzchni wewnętrznej.

Właśnie określiłeś powierzchnię Twojego wymarzonego domu. Jesteś jeden krok do przodu! Gratulujemy.

Jakie dokumenty są niezbędne przed przystąpieniem do realizacji projektu?


Jeśli chodzi o dokumenty, niezbędne dla nas do rozpoczęcie projektu potrzebujemy:
1. wypis i wyrys z planu miejscowego oraz
2. roboczą lub finalną mapę do celów projektowych

Przed rozpoczęciem projektu musimy jeszcze odwiedzić Twoją działkę, dowiedzieć się o Twoich wymaganiach i potrzebach, ale jeśli chodzi o same dokumenty, to powyższe dokumenty są dla nas wystarczające.

Ile i co możemy załatwić mailowo / online a kiedy należałoby się spotkać?


Na wstępie zaznaczę, że nasza pracownia realizuje projekty w całej Polsce. Są to więc projekty lokalne, w okolicach Gliwic, ale często projekty w znacznej odległości.

O ile więc przy projektach lokalnych spotkania u nas w biurze to nie problem o tyle dla Inwestorów z daleka jest możliwość opracowania projektu zdalnie, załatwiając większość rzeczy telefonicznie oraz internetowo.

Jedyne, na czym bardzo nam zależy to wizyta na Twojej działce. Dzięki niej, będziemy mogli lepiej poznać działkę, strony świata, widoki, wczuć się w jej klimat i poznać okolicę.

Wizyta na działce pomoże nam zrozumieć i poczuć miejsce, w którym projektujemy. Jeśli jesteś z daleka, może to być jedyna okazja do spotkania na żywo.

Natomiast całą resztę możemy załatwiać zdalnie np:
- rozmowę na temat oferty i przebiegu współpracy,
- spotkanie przedkoncepcyjne, na którym rozmawiamy o Twoich potrzebach,
- prezentację koncepcji (z prezentacją ekranu online),
- wprowadzanie poprawek do koncepcji,
- uzgadnianie z Tobą rozwiązań materiałowych i wyposażenia domu,
- występowanie o wszystkie dokumenty za pomocą skrzynki ePuap

Sprawdza się to bardzo dobrze. W ten sposób współpracowaliśmy już z wieloma Inwestorami. Robiliśmy już projekty w Warszawie, Mrągowie, Ustroniu Morskim, Grudziądzu, Wągrowcu nie wspominając o wielu projektach w Krakowie czy Wrocławiu.

Dodatkowo, dzięki zmianie prawa, większość dokumentów możemy załatwiać online. Również cały projekt budowlany składamy w formie elektronicznej (PDF przesyłany do Urzędu online) a cała komunikacja z Urzędem odbywa się telefonicznie oraz za pomocą skrzynki ePuap. Dlatego niegdysiejsze, częste wizyty w Urzędach odeszły do lamusa.

Czy powinienem przyjść już z gotowym pomysłem? Jak bardzo powinienem mieć to przemyślane?

Rozumiemy, że zastanawiasz się, czy przyniesienie gotowego pomysłu na projekt budynku jest niezbędne przed rozpoczęciem współpracy. Odpowiedź brzmi: absolutnie nie jest to konieczne :)

Każda ze stron, czyli z jednej strony Architekt a z drugiej Inwestor ma określone role w procesie projektowym. Tak więc, to

Architekt - jest odpowiedzialny za wymyślenie budynku, jego bryły i układu funkcjonalnego, jego usytuowania na działce,

Inwestor - przedstawia Architektowi swoje potrzeby dotyczące: oczekiwań, stylu życia, preferencji, priorytetów, ulubionej estetyki, materiałów oraz budżetu na budowę,

Nie musisz więc przychodzić do nas z gotowym pomysłem. Naszym celem jest zrozumienie Twoich potrzeb i zaprojektowanie budynku, który idealnie im odpowiada.

Dlatego od razu na początku naszej współpracy:

1. Spotykamy się z Tobą na działce i pytamy o Twoje preferencje odnośnie lokalizacji budynku, tarasu, stron świata itp. Wtedy mówisz nam, że np. chcesz odgrodzić się od sąsiada czy otworzyć dom na piękny widok za oknem,

2. Przesyłamy Ci kwestionariusz informacyjny, w którym znajduje się około 50 pytań dotyczących właśnie Twoich preferencji odnośnie budynku z zewnątrz, wewnątrz oraz Twojego stylu życia,

3. Przeprowadzamy z Tobą spotkanie przedkoncepcyjne, na którym dokładnie omawiamy Twoje odpowiedzi z kwestionariusza a Ty przekazujesz nam wszystkie Twoje oczekiwania.

Niezależnie od tego czy dokładnie wiesz czego chcesz czy w Twojej głowie panuje chaos my pomożemy Ci wszystko uporządkować.

Ty przekazujesz nam swoje potrzeby a my je porządkujemy i podpowiadamy najlepsze rozwiązania. Po takim spotkaniu, po którym wiemy niemal wszystko o Twoich preferencjach i wymaganiach, jest duże prawdopodobieństwo, że zaprojektowany przez nas budynek będzie spełniał Twoje oczekiwania. Dodatkowo będzie wzbogacony naszym doświadczeniem i pomysłem. Możesz być pewien, że dzięki temu, że uwzględnimy Twoje wymagania i wytyczne, na każdym kroku będzie widać, że to Twój dom. Będziesz się w nim czuł jak u siebie - szczęśliwy, zadowolony i dumny.

Ile czasu trwa zrobienie projektu?


Projekt domu składa się z kilku części.
1. Projektu koncepcyjnego
2. Projektu budowlanego (Projekt Zagospodarowania działki + Projekt architektoniczno-budowlany + Projekty techniczne wszystkich branż)
3. Projektu wykonawczego
4. Projektu wnętrz

Inwestorzy przeważnie pod pojęciem "projekt": mają na myśli dwie pierwsze części, czyli tzw. projekt do uzyskania pozwolenia na budowę.
Tak więc w skrócie, czas zrobienia projektu w zakresie:

1. Projekt koncepcyjny - około 2 miesiące a w tym: wizyta na działce, spotkanie przedkoncepcyjne oraz przygotowanie koncepcji - około 1 miesiąc, wprowadzanie uwag Inwestora (zależy od szybkości przekazywania nam informacji zwrotnej przez Inwestora) około 1 miesiąc,

2. Projekt budowlany - około 3 miesiące, przygotowanie wszystkich części projektu opracowanych przez architekta, konstruktora, instalatora sanitarnego oraz elektryka.

Podsumowując:
Na wykonanie "projektu" indywidualnego domu w zakresie części 1 i 2 musisz liczyć około 5 miesięcy, do momentu złożenia dokumentów w Urzędzie.

3. Projekt wykonawczy - około 2 miesiące, w zakresie architektura (detale zewnętrzne budynku, zestawienia) oraz konstrukcja (szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne + zestawienia np. stali, więźby)

4. Projekt wnętrz - około 3 - 4 miesiące, w zakresie: koncepcja wraz z poprawkami, wizualizacje oraz projekt wykonawczy

Skąd mam wiedzieć, jaki chcę standard budynku?

Po pierwsze, zadacie pytanie po co w ogóle o to pytamy? Jaki planowany jest standard budowy domu ? Podstawowy, średni czy wyższy?
No właśnie...po co?

Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli co będziemy projektować.
Czy będzie to:
- skromny, mały parterowy domek w ograniczonym budżecie, na prostej, płaskiej działce czyli z klasą, ale bez szaleństw, czy
- większy, wymagający budynek dwu, trzykondygnacyjny, na działce w spadku, gdzie będziemy mogli użyć niestandardowych (czyt. trudniejszych) rozwiązań projektowych i materiałowych.

Właśnie o to chodzi w pytaniu o określenie standardu. Jest to pytanie bardziej ogólne niż szczegółowe. Nie chodzi tu o określenie dokładnych kosztów budowy budynku. Chodzi o określenie oczekiwań Inwestora co do projektu. Czy Inwestor stawia przed nami w miarę łatwe zadanie, średnie, czy bardzo trudne.

Standard podstawowy - czyli minimum, za które da się w ogóle wybudować dom danej wielkości, w stanie deweloperskim. Bez żadnych szaleństw ;). Przeważnie standard podstawowy mają małe, zwarte domy parterowe o prostej konstrukcji, bez dużych pomieszczeń, z ograniczoną ilością i wielkością okien oraz z najprostszymi materiałami wykończeniowymi na zewnątrz domu np. tynk oraz wewnątrz: ściany malowane farbami, bez drogich materiałów wykończeniowych. Okna przeważnie PCV o wysokości do 220/230cm, otwierane, bez systemów przesuwnych (no chyba, że gdzieś jedna przesuwka może się znajdzie ;). Pokrycie dachu przeważnie dachówką + rynny ukryte systemowe. Do tego podstawowe instalacje typu gaz i rekuperacja, która stała się już w dzisiejszych czasach standardem. W standardzie podstawowym bardzo ważne jest trzymanie się budżetu, bo w przeciwnym razie Inwestor może zablokować się finansowo i dom w ogóle nie powstanie. Jeśli chodzi o przykład domu w standardzie podstawowym, mógłby to być dom np: parterowy dom w Mysłowicach. Mały, skromny, bez drogich materiałów.

Standard średni - tu już możemy mówić o swobodzie projektowania, bo i możemy zaprojektować jakiś nadwieszony element domu bez słupa czy ściany i pokusić się o niestandardowe rozwiązania projektowe i materiałowe. Są to przeważnie domy średniej wielkości, około 250m2. Mogą mieć również większą ilość okien, w tym okien przesuwnych, przeważnie w systemach aluminiowych, dlatego ich wysokość może być większa niż okien z PCV np. 2,70, 3,00m. Do tego możemy użyć już innych materiałów zewnętrznych elewacyjnych niż tylko tynk: np. drewno, płytki mineralne, okładziny HPL i inne, ze średniej półki cenowej. Pokrycie dachu np. z blachy aluminiowej + rynny ukryte systemowe. Instalacje to pompy ciepła np. powietrze-woda, rekuperacja, klimatyzacja, fotowoltaika. Nie mamy tak ograniczonego budżetu jak w stanie podstawowym, dlatego możemy pozwolić sobie na bardziej różnorodne rozwiązania projektowe i materiałowe :) Jeśli chodzi o przykład domu w standardzie średnim to byłby to dom: Przesunięte stodoły z cegły

Standard wyższy - no i tutaj w końcu możemy zaszaleć ;). Nie, nie chodzi tutaj o epatowanie udziwnieniami, ale o dobrą architekturę na światowym poziomie. W tym standardzie możemy już mówić o zaprojektowaniu czegoś oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju. Chodzi o formę, ale również o użycie materiałów. Nie mamy praktycznie ograniczeń jeśli chodzi o różnorodne formy budynku, ilości i jakość przeszkleń np. cienkoramowe okna przesuwne, całe tafle szklane w poziomie ale również całe przeszklone ściany szczytowe. W tym standardzie obłożenie całego domu łupkiem, drewnem czy najdroższą blachą tytanowo-cynkową nie stanowi problemu. Rynny ukryte oraz obróbki blacharskie wykonane przez blacharza-specjalistę z blachy tytanowo-cynkowej (żadnych rynien systemowych). Szklane balustrady, niestandardowe materiały do wykończenia podłóg: żywice, beton szlifowany oraz ścian. Ponadstandardowe instalacje: gruntowa pompa ciepła, ponadstandardowe pomieszczenia: sauny, baseny, strefy SPA. Jeśli chodzi o przykład domu w standardzie wyższym to byłby to dom (w sumie większość naszych domów ;) dom z okapem w Koniakowie , dom pod lasem w Katowicach, wisząca stodoła w Ustroniu, dom na stoku w Bielsku-Białej.

Jak wygląda praca nad koncepcją?

Tworzenie koncepcji nie jest łatwe, wymaga od nas wielu dni analiz, prób, wstępnych szkiców, budowania wstępnych modeli 3D. Wszystko po to, żeby zobaczyć, jakie rozwiązania budynku będą najlepiej układać się na działce.

W trakcie prac nad koncepcją zastanawiamy się, co w danym miejscu, dla danego inwestora, będzie najlepsze. Nieraz musimy odstawić prace koncepcyjne na parę dni, żeby się zdystansować i coś na nowo przemyśleć. Często zdarza się, że wybieramy jakiś wstępny wariant koncepcji, zaczynamy nad nim pracować ale okazuje się, że jednak nie działa. Musimy wtedy zrobić trzy kroki wstecz i rozpocząć prace od początku.

Przy tworzeniu koncepcji musimy wziąć pod uwagę wiele wytycznych: szczegółowe wymagania Inwestora, działkę budowlaną, plan miejscowy, przepisy prawa. Dlatego ciężko jest nam z góry przewidzieć czy wstępne rozwiązanie projektowe będzie działać czy nie. Z tego powodu byłoby nam trudno, w trakcie pracy nad koncepcją, przestawić kilka wstępnych propozycji, z których każda może potem nie działać.

Koncepcję tworzymy do momentu, w którym sami jesteśmy przekonani, że działa, spełnia wszystkie Twoje wymagania i ma to coś, co sprawia, że jest oryginalna i wyjątkowa.

Zdajemy sobie sprawę, że Ty jako Inwestor możesz mieć obawy, czy koncepcja Ci się spodoba czy nie. Zdarza się tak praktycznie za każdym razem. Musisz jednak pamiętać, że koncepcja to nie kwestia przypadku, czy naszego widzimisię. Wszystko co zostanie Ci zaprezentowane jest logiczne, z czegoś wynika i dlatego zostało zrobione tak a nie inaczej. Jeśli zaprojektowaliśmy Ci skośny dach, to najprawdopodobniej narzucał nam to plan miejscowy. Jeśli gdzieś daliśmy ogromne okno, to z pewnością masz na tę stronę piękny widok. Jeśli oddaliliśmy dom od granicy działki, to być może z tej strony masz las, od którego musimy się oddalić wg prawa.

Zawsze staramy się dać Inwestorowi jakąś wartość dodaną, coś dzięki czemu, projekt jest oryginalny i od razu wiadomo, że był stworzony pod daną działkę i danego, wyjątkowego Inwestora.

Ile jest poprawek w cenie i jak duże mogą one być?

Chodzi oczywiście o etap projektu koncepcyjnego.

Prezentujemy Ci koncepcję budynku, jest fajna i bardzo Ci się podoba ALE... wprowadziłbyś kilka poprawek... No właśnie, co dzieje się w takiej sytuacji?

Taka sytuacja ma miejsce praktycznie za każdym razem, kiedy prezentujemy Ci koncepcję. Jesteśmy na to przygotowani a odpowiednie zapisy chroniące Ciebie i nas, mamy w umowie.

Standardowo przewidujemy trzy serie poprawek. Zbierasz wszystkie swoje przemyślenia i uwagi w jedną całość i przekazujesz je nam a my wprowadzamy Twoje uwagi do projektu koncepcyjnego. Z własnego doświadczenia wiemy, że najczęściej po pierwszej serii poprawek już wszystko Ci pasuje i możemy przechodzić dalej. Ale, żebyś czuł się komfortowo, możesz wprowadzić jeszcze dwie serie poprawek.

Jak duże mogą być poprawki?
Poprawki w projekcie koncepcyjnym możliwe do wprowadzenia to np. zmiana wielkości pomieszczeń, zmiana układu schodów, drobne zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń, pomniejszenie/powiększenie pow. wewnętrznej domu, zmiany materiałowe, zmiany okien, zmiana lokalizacji budynku i elementów zagospodarowania.

Poprawki muszą być wprowadzane do zaprezentowanego projektu koncepcyjnego. Zmianą nie jest stworzenie innej, alternatywnej koncepcji budynku.

Dla łatwiejszego zrozumienia zakresu zmian, taki przykład. Inwestor zlecił nam wykonanie projektu koncepcyjnego. Z jego wytycznych wynikało, że ma to być dom parterowy z płaskim dachem. Taki też projekt został Inwestorowi zaprezentowany. Jednak Inwestor nie do końca był do niego przekonany i chciałby jednak zobaczyć, jak wyglądałby jego dom jako piętrowy z dachem skośnym. Takie wymaganie Inwestora jest traktowane, jako opracowanie dodatkowego wariantu koncepcji a nie jako zmiany do pierwotnego projektu koncepcyjnego.

Czy pomagają Państwo w załatwieniu formalności w urzędach i czy jest to wliczone w koszt projektu?

Oczywiście :) Załatwiamy wszystkie dokumenty, które są nam niezbędne do projektu budowlanego budynku na działce Inwestora. Jest to wliczone w cenę projektu.

Zakres obsługi formalno-prawnej w ramach projektu dotyczy:
▪ uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu,
▪ dostępu działki do drogi publicznej,
▪ wyłączenia działki z produkcji rolniczej,
▪ szkód górniczych, osuwisk,
▪ uzgodnień branżowych dla projektu zagospodarowania działki z sieciami (prąd, wodociągi, gaz, melioracja, drogi)
▪ uzgodnienia z konserwatorem zabytków

Przygotowujemy również dla Inwestora:
▪ oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością,
▪ wniosek o wydanie pozwolenia na budowę,
▪ oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego,

Koordynujemy procedurę w Urzędzie do uzyskania pozwolenia na budowę.

Dodatkowo w cenie projektu:
▪ Przekazanie geodecie szczegółowych wymagań dot. opracowania mapy do celów projektowych, wyznaczenie obszaru aktualizacji mapy oraz kontakt osobisty z geodetą w celu uzyskania Mapy do celów projektowych,
▪Przygotowanie dla Geologa mapy z odwiertami i ich głębokością oraz kontakt osobisty z geologiem w celu uzyskania Opinii Geotechnicznej

Co to jest projekt wykonawczy i do czego może mi sie przydać?

Inwestorzy często pytają nas co to jest projekt wykonawczy i do czego może im się przydać. A więc wyjaśniam: minimum projektowe, które służy do uzyskania pozwolenia na budowę to w kolejności: projekt koncepcyjny a następnie na podstawie zatwierdzonego projektu koncepcyjnego - projekt budowlany. A więc podsumowując: projekt budowlany służy do uzyskania pozwolenia na budowę, czyli przejścia wszystkich spraw urzędowych, formalnych, uzyskania zgód i akceptacji, natomiast projekt wykonawczy służy to tego, żeby z niego budować. Zasada jest taka, że jeśli chcesz wybudować dom, który będzie wyglądał tak jak na wizualizacji projekt wykonawczy jest do tego niezbędny. Wszystkie realizacje domów na naszej stronie były wykonywane w oparciu o komplet projektów, łącznie z projektami wykonawczymi. Bardziej szczegółowe rysunki w większej skali, detale architektoniczne, które są w nim zawarte, szczegółowo określają np. jak wykonać rynnę ukrytą czy jak wykonać attykę dachu płaskiego. Projekty wykonawcze zawierają również wszystkie zestawienia: zestawienie okien, zestawienie stali, zestawienie więźby dachowej, których nie ma w projekcie budowlanym.

W projekcie wykonawczym architektury, nie zajmujemy się rzutami budynku, układem funkcjonalnym ani wnętrzami budynku. Tym zajmowaliśmy się w projekcie budowlanym albo będziemy zajmować się na następnym etapie czyli w projekcie wnętrz. W projekcie wykonawczym architektury zajmujemy się doprecyzowaniem i uszczegółowieniem trudnych do rozwiązania elementów zewnętrznych budynku. Rysunki budowlane, wymagane formą i zakresem projektu budowlanego, są za małe i mało szczegółowe, żeby można było z nich wywnioskować, jak dokładnie wykonać dany element budynku np. jak wykonać taras, żeby był na równi z posadzką wnętrza domu, bez uskoku. Na etapie projektu budowlanego, znamy jedynie ogólny zarys całej bryły domu i jej gabaryty. Na etapie projektu budowlanego ani my, ani wykonawca, ani tym bardziej Inwestor nie wie, jak rozwiązane są detale zewnętrzne budynku.

Dopiero na etapie projektu wykonawczego, zastanawiamy się, które elementy zewnętrzne budynku, mogą sprawić problemy na budowie i zaczynamy je projektować. Dopiero na tym etapie zaczynamy się wgłębiać w dokładne ich rozwiązanie i rozrysowywać, co do śrubki. Dzięki projektowi wykonawczemu, to my projektanci, wymyślamy detale Twojego domu a nie wykonawca na budowie. Z doświadczenia wiemy, że większość wykonawców, nie mając projektu wykonawczego na budowie, nie będzie chciało uzyskać, ładnego i estetycznego detalu i wykończenia domu, którego byśmy sobie życzyli. Zastosuje natomiast rozwiązania najłatwiejsze dla siebie, takie, które stosował na dotychczasowych budowach, nie zastanawiając się czy to rozwiązanie jest zgodne z tym, które było planowane akurat w tym domu.

Posiadając projekt wykonawczy, wykonawca na budowie ma mniejszą swobodę wyboru rozwiązań łatwych dla siebie, niekoniecznie dobrych dla Inwestora. Mniejsza jest szansa na popełnienie błędów, czasem bardzo kosztownych. Rysunki wykonawcze są podstawą do egzekwowania jakości od wykonawcy. W przypadku, kiedy coś zostało wykonane niezgodnie z projektem, to posiadając projekt wykonawczy, mamy możliwość wymagania od wykonawcy, żeby to poprawił. Dzięki zamówieniu projektu wykonawczego masz więc więcej spokoju na budowie. Wykonawca nie dopytuje, jak coś wykonać, ponieważ jest to narysowane w projekcie wykonawczym. Dzięki projektowi wykonawczemu, możesz zaoszczędzić pieniądze na budowie na dwa sposoby. Po pierwsze wykonawca, na podstawie dokładnego rysunku wykonawczego, wykonuje detal zgodnie z projektem. Oszczędzasz więc czas i pieniądze na wielu przeróbkach, tej samej rzeczy. Po drugie, jeśli wykonawca wykonał coś niezgodnie z rysunkiem wykonawczym, możesz od niego wymagać, żeby przerabiał coś na własny koszt a nie na Twój.

Jest jeszcze jedna zaleta projektu wykonawczego, którą obserwuję w praktyce. Kiedy inwestor pokazuje potencjalnemu wykonawcy projekt wykonawczy, na podstawie którego będzie on musiał budować, wykonawca od razu wie, że na tej budowie, będzie się od niego wymagało jakości. Dlatego większość kiepskich wykonawców w ogóle nie podejmuje się budowy z projektu wykonawczego. Dzięki projektowi wykonawczemu następuje naturalna selekcja wykonawców. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że Twój dom będzie budował dobry wykonawca a w konsekwencji będziesz mógł być dumny z jakości budynku, w którym mieszkasz.

Jak wygląda "załatwianie" przyłączy?

Na cały projekt, który opracowujemy u nas w pracowni składa się:
a) projekt budynku wraz konstrukcją i wszystkimi instalacjami wewnętrznymi oraz
b) projekt zagospodarowania działki (w ramach działki Inwestora) - czyli usytuowanie budynku na działce, dojście i dojazd, miejsce na odpadki oraz wszystkie instalacje pozabudynkowe np. szambo lub instalacja elektroenergetyczna do skrzynki, instalacja gazowa do skrzynki, woda do studzienki wodomierzowej itd.

Zakres wszystkich naszych projektów, nie wychodzi poza działkę, której jesteś właścicielem.

Przyłącza - są to odcinki sieci, poza Twoją działką. My jako architekci, nie mamy prawa wyjść poza zakres opracowania czyli poza Twoją działkę.

Możemy oczywiście pośrednio zatrudnić projektantów przyłączy i dołączyć projekty przyłączy do naszego projektu.
Ale czy jest to dla Ciebie korzystne?
Niekoniecznie. Dlaczego?

1. Po pierwsze - nasz projekt najczęściej musi być złożony jako "pozwolenie na budowę". Projekty przyłączy nie wymagają pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia. Dlatego nie ma potrzeby składania ich "poważniejszą" procedurą, niż wymagane,

2. Po drugie - jeśli zależy ci na szybkim uzyskaniu pozwolenia na budowę i rozpoczęciu budowy, dołączanie przyłączy do projektu domu, nie jest dobrym pomysłem. Projekty przyłączy są czasochłonne, wymagają wielu uzgodnień sieciowych oraz drogowych. Dołączenie przyłączy do projektu budynku, może więc wydłużyć o wiele miesięcy proces uzyskania pozwolenia na budowę budynku.

3. Po trzecie - zdarza się, że gestor sieci wykonuje projekty przyłączy w ramach całej procedury przyłączenia Twojej działki do sieci. W pierwszej kolejności upewnij się więc czy tak nie jest w Twoim przypadku. Jeśli tak jest, nie ma sensu zatrudniać zewnętrznego projektanta do wykonania projektu przyłącza.