Przebieg współpracy - krok po kroku
1. PIERWSZY KONTAKT INWESTORA Z ARCHITEKTEM
Jeśli chcesz otrzymać od nas wycenę projektu napisz do nas e-mail (biuro@inostudio.pl) lub zadzwoń 788 889 078. Absolutnie nie musisz przygotowywać się do takiego kontaktu. Powiedz nam jedynie, że potrzebujesz projektu a od tego czasu my weźmiemy sprawy w swoje ręce.
Ponieważ nasza pracownia specjalizuje się w projektach indywidualnych, również wycenę każdego projektu robimy indywidualnie.
W pierwszej kolejności prześlemy Ci na maila pytania.
Pytania dotyczą zarówno działki jak i domu. Są to pytania bardzo ogólne, które pozwolą nam przybliżyć się do tematu.
Przykładowe pytania:
- czy działka jest płaska, czy jest w spadku,
- czy dla działki obowiązuje Plan Miejscowy,
- jaki jest planowany orientacyjny metraż domu,
- jak bardzo zależy Państwu na czasie opracowania projektu itd
Staramy się przesłać Ci pytania w tym samym dniu, w którym Ty kontaktujesz się z nami.
Gdy otrzymamy odpowiedzi, przygotowujemy ofertę. Oferta przesyłana jest do tygodnia od udzielenia przez Ciebie odpowiedzi.
Oferta zawiera: szczegółowy zakres poszczególnych etapów projektu, zakres obsługi formalno-prawnej, wartość poszczególnych etapów projektu oraz terminy ich wykonania.
Jeśli jesteś zainteresowany ofertą, powiadom nas o tym. Chętniej się z Tobą spotkamy, poznamy bliżej oraz przedstawimy Ci jak pracujemy, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję o współpracy akurat z naszą pracownią.
2. SPOTKANIE INWESTORA Z ARCHITEKTEM PRZED PODJĘCIEM WSPÓŁPRACY
Nasze biuro mieści się w samym centrum Gliwic, zaraz obok nas jest duży parking wielopoziomowy. Jeśli masz ochotę, chętnie się spotkamy. Na spotkaniu odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Możemy pokazać Ci jak pracujemy, zaprezentować poszczególne etapy projektu: koncepcję, projekt budowlany, projekt wykonawczy czy projekt wnętrz. Na spotkaniu będziesz mógł lepiej poznać nas oraz naszą pracę a my lepiej poznamy Ciebie. Dzięki spotkaniu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o współpracy z nami i upewnić się, że to właśnie nam chcesz powierzyć projekt.
3. PODPISANIE UMOWY
Jeśli dostaniemy od Ciebie zielone światło przygotowujemy draft umowy. W ciągu kilku dni wysyłamy ją do Ciebie do wglądu i uzupełnienia podstawowych danych. Dajemy Ci czas na spokojne przeanalizowanie umowy, dzięki czemu możesz być pewien, że w umowie nic Cię nie zaskoczy. Po ustaleniu wszystkich detali podpisujemy umowę, przeważnie odbywa się to online.
4. WIZYTA ARCHITEKTA NA DZIAŁCE
Po podpisaniu umowy zaczynamy naszą pracę od wizyty na działce. Wykonujemy: dokumentację zdjęciową, analizujemy kierunki świata, nasłonecznienie, otoczenie, ukształtowanie działki, jej charakterystykę, zalety oraz wady lokalizacji, zastane elementy zagospodarowania działki w tym zieleń i widoki. Podczas wizyty na działce możesz wskazać ważne dla Ciebie elementy otoczenia oraz wstępnie określić wymagania np. preferowaną lokalizację tarasu lub wjazdu. Natomiast my będziemy mogli lepiej poznać okolicę i wczuć się w jej klimat. Wizyta na działce pomoże nam zrozumieć i poczuć miejsce, w którym projektujemy. Dzięki temu, w przyszłości, będziesz mógł cieszyć oko pięknym widokiem, na który otworzymy dom, słońcem, które rozświetla Twoją sypialnię o wschodzie lub zachodnim tarasem, na którym relaksujesz się po pracy.
5. OKREŚLENIE I UPORZĄDKOWANIE POTRZEB INWESTORA
Niezależnie od tego czy dokładnie wiesz czego chcesz czy w Twojej głowie panuje chaos my pomożemy Ci wszystko uporządkować. Masz szansę przekazać nam Twoje potrzeby i wymagania na spotkaniu przedkoncepcyjnym, na którym wypytamy Cię o wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne nam do projektowania. Przed spotkaniem przesyłamy Ci "kwestionariusz informacyjny", w którym znajduje się około 50 pytań. Pytamy w nim o to jak żyjesz, co jest dla Ciebie ważne, na co jesteś otwarty a czego absolutnie nie chcesz. Pytamy również o różne aspekty budynku oraz działki np. o pomieszczenia jakie mają znaleźć się w budynku, ich preferowane wielkości, o niestandardowe meble, we wnętrzu, o materiały jakie Ci się podobają. Prosimy również o przygotowanie kilku zdjęć budynków, których klimat jest podobny do tego, w którym chciałbyś w przyszłości zamieszkać. Ty przekazujesz nam swoje potrzeby a my je porządkujemy i podpowiadamy najlepsze rozwiązania. Po takim spotkaniu, po którym wiemy niemal wszystko o Twoich preferencjach i wymaganiach, jest duże prawdopodobieństwo, że zaprojektowany przez nas budynek będzie spełniał Twoje oczekiwania. Dodatkowo będzie wzbogacony naszym doświadczeniem i pomysłem. Możesz być pewien, że dzięki temu, że uwzględnimy Twoje wymagania i wytyczne, na każdym kroku będzie widać, że to Twój dom. Będziesz się w nim czuł jak u siebie - szczęśliwy, zadowolony i dumny.
6. PRZYGOTOWANIE KONCEPCJI
Prezentacja koncepcji to coś na co Inwestor najbardziej czeka. Niektórzy Inwestorzy bardzo się stresują, obawiając się czy koncepcja im się spodoba. Niektórzy nawet porównują stres przed prezentacją koncepcji do stresu przed narodzinami dziecka ;) Jednak pamiętaj, że nie masz się czego obawiać. Byliśmy przecież na działce i dokładnie ją przeanalizowaliśmy. Zebraliśmy również wszystkie Twoje wymagania. Przeanalizowaliśmy plan miejscowy i prawo. Aż w końcu znaleźliśmy pomysł na Twój dom, który będzie wyglądał w ten a nie inny sposób. Dla każdego projektu szukamy idei, która podkreśli jego wyjątkowość. Wszystkie decyzje projektowe, które podejmujemy podczas tworzenia koncepcji z czegoś wynikają. Nie ma w niej przypadkowych elementów. Jeśli projektujemy gdzieś duże okno, to tam gdzie jest piękny widok lub odpowiedni kierunek świata. Jeśli stosujemy gdzieś dany materiał, to żeby coś podkreślić lub zaakcentować. Nasze koncepcje są spójne a wszystko, o co zapytasz, ma swoje uzasadnienie. Tworzenie koncepcji nie jest łatwe, wymaga od nas dni analiz, wielu prób, wstępnych szkiców, budowania szkicowych modeli 3D, żeby zobaczyć jak budynek układa się na działce w różnych kształtach i zastanawiania się, co w danym miejscu, dla danego inwestora, będzie najlepsze. Nieraz musimy odstawić prace koncepcyjne na parę dni, żeby się zdystansować i coś na nowo przemyśleć.
7. PREZENTACJA KONCEPCJI
Gdy już jesteśmy pewni, że to co zaprojektowaliśmy jest najlepszą opcją tego, o czym dotychczas myśleliśmy, że znaleźliśmy pomysł na dany budynek i spełnia on wymagania Inwestora przygotowujemy prezentację koncepcji. Dajemy Ci znać, że koncepcja jest gotowa, dopiero wtedy, gdy sami jesteśmy jej pewni. Składają się na nią rzuty budynku z podaniem wymiarów, powierzchni pomieszczeń i całego domu oraz model 3D. Model 3D pokazuje budynek z zewnątrz oraz wewnątrz. Z zewnątrz widzisz kształt budynku oraz materiały, jakie proponujemy na elewacji, dachu, tarasach. Wewnątrz widzisz każde pomieszczenie, jego wielkość oraz przykładową aranżację meblami. W modelu możesz się poruszać, zrobić tzw. wirtualny spacer. Dzięki przykładowej aranżacji wnętrza widzisz czy w salonie zmieści się duży stół lub sofa, czy kuchnia jest ustawna a w łazienkach zmieści się i wanna i prysznic. Model pozwala nam również na zrobienie symulacji słońca, dzięki której będziesz wiedział dokładnie w jakim miesiącu roku, o której godzinie, słońce wpada do pomieszczeń w Twoim domu. Cała nasza praca i twórcze myślenie jest po to, żebyś dostał coś wyjątkowego, oryginalnego, dopasowanego do Ciebie i do działki. Możliwe, że w tym domu będziesz mieszkał do końca życia, dlatego jest dla nas tak ważne, żebyś czuł się w nim dobrze, zdrowo i szczęśliwie.
Tu możesz zobaczyć przykładowy model 3D budynku jednorodzinnego. Taki model 3D przygotowujemy dla każdego Inwestora, jako część projektu koncepcyjnego. Zobacz w jaki sposób zaprezentujemy Ci koncepcję 3D.
8. PRZYGOTOWANIE PROJEKTU BUDOWLANEGO W ZAKRESIE WYMAGANYM DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ
Po zatwierdzeniu koncepcji przez inwestora następuje przygotowanie dokumentacji do pozwolenia na budowę. Na tym etapie projekt jest uszczegóławiany w stosunku do koncepcji, określane są rozwiązania techniczno-materiałowe, konstrukcyjne. Zakres takiego projektu jest ściśle określony przez ministerialne rozporządzenie: Zakres i forma projektu budowlanego.
Projekt budowlany składa się z 3 części:
1. Projekt zagospodarowania działki
2. Projekt architektoniczno-budowlanego
3. Projekt techniczny
Uwaga! Projekt techniczny to część projektu budowlanego a nie projekt wykonawczy. Należy o tym pamiętać, szczególnie przy otrzymywaniu wycen od biur projektowych. Projekt budowlany nie zawiera zestawień (np. zestawienie stali, zestawienie okien) ani detali architektonicznych, które standardowo są częścią projektów wykonawczych. A co to jest projekt wykonawczy możecie przeczytać poniżej.
9. PROJEKTY WYKONAWCZE
Inwestorzy często pytają nas co to jest projekt wykonawczy i do czego może im się przydać. Projekt budowlany, opisany wcześniej, służy do uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast projekt wykonawczy służy to tego, żeby z niego budować. Zasada jest taka, że jeśli chcesz wybudować dom, który będzie wyglądał tak jak na wizualizacji projekt wykonawczy jest do tego niezbędny. Wszystkie realizacje domów na naszej stronie były wykonywane w oparciu o komplet projektów, łącznie z projektami wykonawczymi. Bardziej szczegółowe rysunki w większej skali, bardziej doprecyzowane, detale architektoniczne, które są w nim zawarte, szczegółowo określają np. jak wykonać rynnę ukrytą, jak wykonać taras na równi z posadzką wnętrza, bez uskoku, jak wykonać attykę dachu płaskiego. Projekty wykonawcze zawierają również wszystkie zestawienia: zestawienie okien, zestawienie stali, zestawienie więźby dachowej, których nie ma w projekcie budowlanym. Nie da się opracować samych zestawień (np. zestawienia stali) bez opracowania projektów wykonawczych.
W projekcie budowlanym nie ma m.in detali, określających jak wykonać dany szczegół budynku np. rynnę ukrytą. Dlatego wykonawca, nie posiadając projektów wykonawczych, może w czystym sumieniem, wykonać np. rynnę ukrytą po swojemu, czyli tak jak dla niego jest szybciej i łatwiej. Natomiast w projekcie wykonawczym są narysowane detale "co do śrubki" i wykonawca, musi wykonać dany detal, zgodnie z zamierzeniem projektanta. Posiadając projekt wykonawczy, wykonawca na budowie ma mniejszą swobodę wyboru rozwiązań łatwych dla siebie, niekoniecznie dobrych dla Inwestora. Mniejsza jest szansa na popełnienie błędów, czasem bardzo kosztownych. Rysunki wykonawcze są podstawą do egzekwowania jakości od wykonawcy. W przypadku, kiedy coś zostało wykonane niezgodnie z projektem, to posiadając projekt wykonawczy, mamy możliwość wymagania od wykonawcy, żeby to poprawił, na swój koszt. Dzięki zamówieniu projektu wykonawczego masz więc więcej spokoju na budowie. Wykonawca nie dopytuje, jak coś wykonać, ponieważ jest to narysowane w projekcie wykonawczym. Dzięki projektowi wykonawczemu, możesz zaoszczędzić pieniądze na budowie na dwa sposoby. Po pierwsze wykonawca, na podstawie dokładnego rysunku wykonawczego, wykonuje detal zgodnie z projektem. Oszczędzasz więc czas i pieniądze na wielu przeróbkach, tej samej rzeczy. Po drugie, jeśli wykonawca wykonał coś niezgodnie z rysunkiem wykonawczym, możesz od niego wymagać, żeby przerabiał coś na własny koszt a nie na Twój.
Jest jeszcze jedna zaleta projektu wykonawczego, którą obserwuję w praktyce. Kiedy inwestor pokazuje potencjalnemu wykonawcy projekt wykonawczy, na podstawie którego będzie on musiał budować, wykonawca od razu wie, że na tej budowie, będzie się od niego wymagało jakości. Dlatego większość kiepskich wykonawców w ogóle nie podejmuje się budowy z projektu wykonawczego. Dzięki projektowi wykonawczemu następuje naturalna selekcja wykonawców. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że Twój dom będzie budował dobry wykonawca a w konsekwencji będziesz mógł być dumny z jakości budynku, w którym mieszkasz.
10. PROJEKT WNĘTRZ
Naszej pracowni możesz zlecić również wykonanie projektu wnętrz Twojego domu. Dlaczego lepiej jest zlecić projekt wnętrza nam a nie przypadkowemu dekoratorowi wnętrz? Dlatego, że my znamy Twój projekt najlepiej ze wszystkich, wiemy jaki był zamysł i idea domu od koncepcji, bo przecież to my ją stworzyliśmy. Wg nas, dobrym pomysłem jest, żeby projekt wnętrz kontynuował ideę i pomysł na dom, który towarzyszy nam od początku projektowania. Jeśli zlecasz projekt wnętrz przypadkowemu dekoratorowi, to dla niego jest to nowy obiekt, którego nie zna i nie wie, co jest w nim ważne a co nie. Nie wie dlaczego coś zostało zrobione tak a nie inaczej i czy coś można zmieniać czy nie, dlatego często działa na oślep, nie biorąc pod uwagę całości budynku a jedynie wnętrze. Dlatego często zdarza się, że wprowadza do wnętrza obce formy, które nie pasują do całości domu lub pragnie swoim projektem wprowadzać do wnętrza coś krzykliwego, mimo, że naszym zamiarem było wnętrze spokojne i zachowawcze lub na odwrót.
Ale do rzeczy, jakie są etapy projektu wnętrz i jak przebiega on w naszej pracowni.
Etap 1 - koncepcja wnętrz
Spotkanie. Na spotkaniu przedkoncepcyjnym chcemy poznać Twój styl życia, oczekiwania, potrzeby, preferencje. Jest to niezwykle ważny moment, ponieważ na podstawie sugestii ze spotkania mogę dobrze nakierować tor pracy i przygotować pierwsze projekty koncepcyjne.
Koncepcja. Na drugim spotkaniu przedstawiamy wstępną koncepcję układu w formie rzutów aranżacyjnych. Taka forma da wizję ogólnego zarysu całości. Na tym etapie powinny zapaść decyzje dotyczące najważniejszych aspektów naszego projektu.
Model 3D. Na kolejnym spotkaniu przedstawiamy model 3D, który pozwoli nam omówić już pierwsze propozycje układu i kolorystyki. Wzajemna wymiana spostrzeżeń pozwoli na wykonanie końcowych widoków, które będą wynikową wszystkich ustaleń.
Etap 2 - projekt wykonawczy wnętrz
Rysunki wykonawcze. Rysunki techniczne zaprojektowanych mebli a także istotnych detali wnętrza dla firmy remontowej oraz rysunki rozmieszczenia punktów wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych dostosowane do opracowań meblowych i wykończeniowych wnętrz. – jest to niezwykle ważne w momencie kiedy zależy Państwu na precyzyjnie wykończonym wnętrzu.
Zestawienie materiałów i wyposażenia. Do każdego projektu dołączamy spis wyposażenia i materiałów ujętych w projekcie z uwzględnieniem miejsc zakupu i cen.
Realizacja. Możemy polecić sprawdzoną firmę stolarską lub remontową i mieć wpływ na realizację, możemy doglądać prac i sprawdzać czy wszystko idzie po naszej myśli również gdy macie Państwo swoich wykonawców.
11. NADZORY AUTORSKIE ORAZ DORADZTWO TECHNICZNE NA BUDOWIE
Jako architekci najlepiej znamy cały projekt. Przygotowywaliśmy go przez kilka miesięcy od koncepcji do szczegółowego detalu. Widzimy projekt jako całość oraz znamy jego szczegóły. Wiemy co jest w nim ważne, gdzie mogą wystąpić problemy na budowie, co ma być do siebie dopasowane, co z czym ma się licować, co do czego pasować i na jakim efekcie końcowym nam zależy. Każdy, nawet najlepszy wykonawca, widzi tylko ułamek swojej pracy. Dekarz chce jak najlepiej wykonać dach, murarz stara się równo wykonać ścianę, natomiast żaden z nich nie skoordynuje ze sobą poszczególnych robót oraz nie wychwyci zależności jakie między nimi powinny występować.
Co robimy na na budowie podczas nadzorach autorskich:
- rozwiązujemy problemy techniczne i wykonawcze pojawiające się na bieżąco na budowie,
- przekonujmy wykonawców, że dane rozwiązanie projektowe jest możliwe, ale wymaga jednak nieco więcej nakładu pracy,
którego wykonawca sam z siebie nie włoży bo nie ma doświadczenia lub nie wykonywał danej technologii wcześniej,
- zatwierdzamy poszczególne etapy budowy i poszczególne roboty i wskazujemy co powinno być poprawione,
- zatwierdzamy lub nie rozwiązania zamienne proponowane przez wykonawcę,
- pilnujemy aby każdy z podwykonawców miał na budowie rysunki i prawidłowo je odczytywał (bardzo częstą praktyką jest, że wykonawca w ogóle nie ma rysunków na budowie lub sam wydrukował je w skali nie do odczytania)
- inwestor nie musi znać się na budownictwie i robotach wykończeniowych. Dzięki naszym wizytom na budowie wykonawca czuje się nadzorowany przez osobę, która zna się na sztuce budowlanej i wykończeniowej, dzięki czemu bardziej się stara i wykonuje roboty zgodnie z projektem i naszymi wytycznymi.
Nadzory autorskie mogą być sprawowane jedynie na podstawie projektów wykonawczych, w których doprecyzowane są rozwiązania, których możemy wymagać od wykonawcy. Nie jesteśmy w stanie sprawować nadzorów autorskich na podstawie projektu budowlanego.
12. SESJA ZDJĘCIOWA I PUBLIKACJE
Efektem naszej pracy nie jest tylko projekt, lecz gotowy, zrealizowany budynek. Wspieramy Inwestora przez cały proces projektowy oraz przez całą budowę, na nadzorach autorskich. Budowa często jest trudna i trzeba rozwiązywać wiele problemów, wymaga cierpliwości i wyrozumiałości zarówno od Inwestora, Wykonawcy jak również od nas. Dlatego z niecierpliwością czekamy na zakończenie budowy oraz jej efekt końcowy. Zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy, taką "wisienką na torcie" procesu projektowego jest sesja zdjęciowa budynku, którą wykonujemy w dogodnym dla Inwestora terminie. Kolejnymi projektami i realizacjami, chcemy zwiększać wiarygodność naszej firmy a zakończone i dopracowane realizacje budynków nam to ułatwiają. Często zdarza się również, ku naszej wielkiej uciesze, że realizacje naszych domów są opublikowane na portalach branżowych oraz w branżowych czasopismach. Jest to korzyść zarówno dla nas, jak również dla Inwestora. Wartość, dobrze zaprojektowanego budynku, który jest publikowany i czasem nagradzany w konkursach, wzrasta oraz dodaje prestiżu Inwestorowi.
Przykład publikacji o jednym z naszych domów na najbardziej znanym na świecie portalu branżowym: Archdaily, można zobaczyć TUTAJ