DOM CZARNO-BIAŁY - CZERWIONKA-LESZCZYNY

Inwestorzy posiadają duża działkę z dostępem od strony zachodniej zlokalizowaną w Czerwionce-Leszczyny koło Rybnika. Naszym zadaniem było zaprojektowanie niedużego, taniego, prostego i funkcjonalnego domu z dachem dwuspadowym, otwartego na ogród, z garażem przyległym do budynku oraz z zadaszonym wejściem i dużym zadaszonym tarasem

Ze względu na ograniczony budżet i duże potrzeby funkcji dodatkowych poza podstawową funkcją budynku zaproponowaliśmy dom w formie czarnej „nowoczesnej stodoły” z białymi parterowymi dostawkami tworzącymi zadaszone wejście wraz z garażem oraz zadaszony taras od strony ogrodu. Takie kształtowanie formy budynku poprzez dodawanie pozwoliło uzyskać niewielką skalę domu.

Ze względu na dojazd od zachodu budynek w tej części jest mniej otwarty i znalazły się tutaj: strefa wejściowa z gabinetem oraz garaż i pom. gospodarcze, natomiast budynek został otwarty na ogród od strony południowej i wschodniej wraz z dużym zadaszonym tarasem. W celu stworzenia atrakcyjnej strefy wejściowej pomiędzy garażem a budynkiem mieszkalnym powstało niewielkie patio z drzewem.

Budynek jest energooszczędny, ściany zostały ocieplone grubą 25cm warstwą termoizolacji i zastosowano nowoczesne, energooszczędne okna zamontowane w warstwie ocieplenia a budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną wraz z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła.

tytuł dom czarno-biały

data projekt 2018, realizacja 2020/21

zakres projekt koncepcyjny, budowlany

typ budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja Czerwionka-Leszczyny

powierzchnia 185 m2 z garażem

autorzy Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak

wizualizacje Dawid Krzeszowiec

STRONA GŁÓWNA