DOM TRZY CZWARTE - KRAKÓW

Kraków to od dawna miasto artystów a jago artystyczny duch przenika również jego mieszkańców. Dlatego kiedy przyszło nam projektować dom w Krakowie czuliśmy, że będziemy musieli zaprojektować coś bardzo oryginalnego. Nasze przeczucia okazały się w pełni zasadne.

Kiedy od Inwestorów usłyszeliśmy poniższe wytyczne, nie byliśmy zaskoczeni. Inwestorzy mówili: "Nie lubliny prostych brył, nie podobają nam się nowoczesne stodoły, bo są nudne i wszyscy już je budują. Wolimy coś z nutką artystycznego szaleństwa. Nie wszystko musi być stricte praktyczne i mieć prostych kątów. Jeśli chodzi o klimat wnętrza to wolimy raczej szyk ze szczyptą dekadencji, żadnej "Skandii".

Tak więc z jednej strony przyświecały nam niełatwe wymagania Inwestorów z drugiej musieliśmy uwzględnić uwarunkowania działki i niełatwego planu miejscowego. Początkowo myśleliśmy o budynku na bazie kwadratu jednak ostatecznie wycięliśmy jedną jego część, żeby otworzyć się na ogród a zamknąć od strony drogi.

Zaproponowaliśmy dom w kształcie litery L. Ramiona "elki" dopasowaliśmy do drogi a z drugiej strony do granicy działki sąsiada. Z zachodniej strony oddaliliśmy budynek od granicy działki ze względu na ciek wodny i wymogi planu miejscowego a żeby móc zaprojektować funkcjonalny budynek o odpowiedniej szerokości, z drugiej strony maksymalnie przybliżyliśmy go do granicy działki.

Dom otworzyliśmy na stronę południową, na ogród Inwestorów oraz przepiękną działkę sąsiada urządzoną w formie parku. Zamknęliśmy go natomiast od strony drogi. W ten sposób kształtowaliśmy również bryłę budynku. Od drogi budynek jest jednokondygnacyjny i ma niski okap, który wznosi się w stronę ogrodu. Natomiast od ogrodu jest wysoki na dwie kondygnacje.

Budynek od strony drogi nie posiada okien, zaakcentowaliśmy jedynie wnękę wejściowo-garażowa. Od strony ogrodu budynek jest otwarty, posiada duże przeszklenia oraz ogromy taras z drzewem. Zamknięcie oraz otwarcie domu podkreśliliśmy również materiałowo. Od frontu elewacja oraz dach pokryte są ciemnym materiałem: szarą cegłą oraz szarą dachówką. Natomiast od strony ogrodu, budynek, jak po wycięciu kawałka tortu, ukazuje swoje inne, drewniane wnętrze.

We wnętrzu w najwyższej, dwukondygnacyjnej części zaprojektowaliśmy salon z kuchnią oraz schody na antresolę, skrzydłach budynku natomiast garaż z pomieszczeniem gospodarczym a w przeciwnym skrzydle domu sypialnie. Cześć dzienną budynku otworzyliśmy na ogród a od strony drogi zaprojektowaliśmy bufor w postaci pomieszczeń pomocniczych: spiżarki, toalety, pralni, od drogi i od wiatru.

Na antresoli zlokalizowaliśmy biuro Inwestora z balkonem, stanowiącym również zadaszenie tarasu. Z antresoli dostępne są również: pracownia malarska Inwestorki oraz magazyn.

tytuł                      dom trzy czwarte

data                        projekt 2022

zakres                   projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy

typ                          budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja           Kraków

powierzchnia      205 m2 z garażem

autorzy                  Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak

wizualizacje          Inostudio

STRONA GŁÓWNA