WILLA MIEJSKA - WROCŁAW

Projekt "Willa miejska we Wrocławiu" znalazł się wśród 10 NAJCIEKAWSZYCH PROJEKTÓW DOMÓW JEDNORODZINNYCH 2021 ROKU wg portalu ARCHINEA i Onet.pl
https://archinea.pl/10-najciekawszych-projektow-domow.../

Miejska willa projektu INOSTUDIO architekci usytuowana jest na wąskiej działce w willowej dzielnicy Wrocławia. Inwestorom zależało na stworzeniu domu o minimalistycznej formie, który naturalnie wpisze się w okolicę. Ważnym aspektem dla przyszłych mieszkańców było także doświetlenie przestrzeni dziennej domu naturalnym światłem słonecznym. Projektanci stworzyli ciekawą, minimalistyczną białą formę przekrytą stromym dachem, która efektownie uzupełnia krajobraz, wpisując się w zastany kontekst.

Na działce znajduje się dom z płaskim dachem z lat 80-tych ubiegłego wieku, usytuowany pomiędzy pięknymi willami z początku XX wieku. Architekci wspólnie z Inwestorami postanowili nawiązać do okolicznej zabudowy i stworzyli dom przekryty stromym dachem. Wyzwaniem dla projektantów było także rozwiązanie problemu doświetlenia pomieszczeń i dostępu naturalnego światła do domu w godzinach popołudniowych. Z jednej strony budynek przesłania wysoka, 15-metrowa willa, z innej wysokie drzewa zasłaniają naturalne światło. Projekt biura INOSTUDIO architekci jest ciekawą odpowiedzią na wytyczne Inwestorów oraz problemy stosunkowo wąskiej działki.

Kształt budynku narzuciła geometria i wymiary działki oraz rozbudowany program funkcjonalny. Zaprojektowany dom musiał być wąski i długi. Architekci urozmaicili jednak podłużną formę wycięciami w bryle domu – wejściem, atrium, które 'dziurawi’ dach oraz ukrytym tarasem dostępnym z sypialni. Pożądane przez Inwestorów naturalne światło dociera do wnętrz między innymi poprzez 'dziurę w dachu’, które na dolnej kondygnacji tworzy efektowne atrium wypełnione zielenią.

Budynek ma prostą, powściągliwą formę a użyte materiały podkreślają jego minimalistyczny charakter. Dom wykończony został białym tynkiem oraz białą blachą, która stanowi pokrycie dachu. Wybór materiału podyktowany był także względami czysto praktycznymi – bliskością sąsiednich budynków bezpieczeństwem pożarowym. Ocieplającego charakteru dodają mu jednak drewniane okładziny, ułożone nietypowo – 'po skosie’.

Portal architektoniczny Archinea pisze "Projektanci z INOSTUDIO architekci nie tylko rozwiązali problemy wąskiej działki i doświetlenia części dziennej domu naturalnym światłem, ale stworzyli także ciekawą, zwartą formę – która swoimi proporcjami i kształtem naturalnie wpisuje się w zabudowę okolicy"

Wnętrza domu nawiązują kolorystycznie do jego elewacji. Przestrzeń wykończona została w beli i drewnie. Ciemne, kontrastujące elementy wyposażenia korespondują z czarnymi ramami efektownych dużych przeszkleń, które otwierają wnętrza na najbliższe otoczenie.

zdjęcia z budowy: https://granton.pl/

relacja z budowy 2024


tytuł willa miejska

data projekt 2020/21

zakres projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy

typ budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja Wrocław

powierzchnia 254 m2 z piwnicą i garażem

autorzy Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak

wizualizacje studiotiimo

publikacje Archinea, zestawienie 10 najciekawszych domów

STRONA GŁÓWNA