DOM Z PŁASKIM DACHEM - GLIWICE

     

Ewa Kozioł portal Dobrzemieszkaj.pl  "Ten betonowy dom składa się z dwóch brył, „pudełek” z płaskim dachem. Taki podział pozwolił uzyskać niewielką powierzchnię użytkową, zróżnicowanie elewacji i dobre wpisanie w działkę."

"Właściciel działki zlecił architektom zaprojektowanie domu jednorodzinnego w ciekawej historycznej lokalizacji w Gliwicach – w sąsiedztwie drewnianej, zabytkowej wieży radiowej. Płaska działka z drogą dojazdową od strony południowej stanowiła sad obsadzony drzewami jabłoni. Zadnie projektowe było wymagające ze względu na wjazd od strony południowej oraz wymóg inwestora zaprojektowania domu z dachem płaskim – wspominają architekci.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zalecał stosowanie na tej działce dachów symetrycznych dwuspadowych lub wielospadowych. Wybór innych form dachu niż preferowane i zalecane wymagało opracowania analizy urbanistycznej, potwierdzającej spełnienie warunku zachowania jednorodności rozwiązań w skali zespołu zabudowy lub ciągu ulicznego – mówią projektanci."

"Architekci zaprojektowali betonowy dom składający się z dwóch brył, „pudełek” z płaskim dachem. W niższym pudełku znajduje się w garaż, pomieszczenie pomocnicze, korytarz, pracownia i kuchnia, w wyższym zaś umieszczono salon z jadalnią na parterze i sypialnie, garderobę oraz łazienkę na piętrze. Podzielenie budynku na dwie bryły o różnych proporcjach pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego domu, zróżnicowanie elewacji i dobre wpisanie w działkę.

Dom jest niższy od strony wejścia i wznosi się idąc w głąb działki. Dodatkowo bryły te oprócz zróżnicowanych proporcji zostały przesunięte w stosunku do siebie, tworząc od południa intymną i osłoniętą przestrzeń rekreacyjną – taras będący przedłużeniem salonu. Wejście do domu znajduje się w zadaszonym podcieniu z boku budynku za garażem, który został wysunięty najbliżej wejścia i wjazdu na działkę." - pisze Ewa Kozioł portal Dobrzemieszkaj.pl

czytaj dalej...

Portal Archinea: "Surowa, betonowa elewacja budynku została subtelnie ocieplona poprzez zastosowanie w oknach szyb absorpcyjnych antisol barwionych w masie na lekki odcień zielony. Szyby te pochłaniają część promieni słonecznych i chronią dom w lecie przed niewskazanym przegrzewaniem się pomieszczeń.

Budynek został zaprojektowany jako niskoenergetyczny dlatego wszystkie przegrody zewnętrzne są odpowiednio ocieplone z wyeliminowywaniem mostków termicznych, zastosowano energooszczędne okna aluminiowe i ich ciepły montaż a budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację uzupełnioną o element chłodzenia w okresie letnim"

czytaj dalej...

budowa 17.08.2020

budowa 15.04.2020

tytuł                      dom z płaskim dachem

data                        projekt 2019, realizacja 2020

zakres                   projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy, wnętrza

typ                          budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja           Gliwice

powierzchnia       209 m2 z garażem

autorzy                   Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak

wizualizacje          Dawid Krzeszowiec

publikacje          Dobrzemieszkaj.pl, Archinea

   

STRONA GŁÓWNA