Często zadawane pytania (FAQ)
Jak mogę otrzymać ofertę na projekt indywidualny?
Jeśli chcesz otrzymać od nas wycenę projektu napisz do nas e-mail (biuro@inostudio.pl) lub zadzwoń 788 889 078. Absolutnie nie musisz przygotowywać się do takiego kontaktu. Powiedz nam jedynie, że potrzebujesz projektu a od tego czasu my weźmiemy sprawy w swoje ręce.
Ponieważ nasza pracownia specjalizuje się w projektach indywidualnych, również wycenę każdego projektu robimy indywidualnie.
W pierwszej kolejności prześlemy Ci na maila pytania.
Pytania dotyczą zarówno działki jak i domu. Są to pytania bardzo ogólne, które pozwolą nam przybliżyć się do tematu.
Przykładowe pytania:
- czy działka jest płaska, czy jest w spadku,
- czy dla działki obowiązuje Plan Miejscowy,
- jaki jest planowany orientacyjny metraż domu,
- jak bardzo zależy Państwu na czasie opracowania projektu itd
Staramy się przesłać Ci pytania w tym samym dniu, w którym Ty kontaktujesz się z nami.
Gdy otrzymamy odpowiedzi, przygotowujemy ofertę. Oferta przesyłana jest do tygodnia od udzielenia przez Ciebie odpowiedzi.
Oferta zawiera: szczegółowy zakres poszczególnych etapów projektu, zakres obsługi formalno-prawnej, wartość poszczególnych etapów projektu oraz terminy ich wykonania.
Jeśli jesteś zainteresowany ofertą, powiadom nas o tym. Chętniej się z Tobą spotkamy, poznamy bliżej oraz przedstawimy Ci jak pracujemy, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję o współpracy akurat z naszą pracownią.
Czy pomagacie w załatwieniu formalności w urzędach i czy jest to wliczone w koszt projektu?
Oczywiście :) Załatwiamy wszystkie dokumenty, które są nam niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to wliczone w cenę projektu.
Zakres obsługi formalno-prawnej w ramach projektu dotyczy:
▪ uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu,
▪ dostępu działki do drogi publicznej,
▪ wyłączenia działki z produkcji rolniczej,
▪ szkód górniczych, osuwisk,
▪ uzgodnień branżowych dla projektu zagospodarowania działki z sieciami (prąd, wodociągi, gaz, melioracja, drogi)
▪ uzgodnienia z konserwatorem zabytków
Przygotowujemy również dla Inwestora:
▪ oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością,
▪ wniosek o wydanie pozwolenia na budowę,
▪ oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego,
Koordynujemy procedurę w Urzędzie do uzyskania pozwolenia na budowę.
Dodatkowo w cenie projektu:
▪ Przekazanie geodecie szczegółowych wymagań dot. opracowania mapy do celów projektowych, wyznaczenie obszaru aktualizacji mapy oraz kontakt osobisty z geodetą w celu uzyskania Mapy do celów projektowych,
▪Przygotowanie dla Geologa mapy z odwiertami i ich głębokością oraz kontakt osobisty z geologiem w celu uzyskania Opinii Geotechnicznej
Czy do swoich projektów polecacie wykonawców?
Większość naszych projektów jest realizowana przez sprawdzone ekipy budowlane, z którymi współpracujemy od lat. To firmy, które wielokrotnie potwierdziły swoją rzetelność przy budowie domów naszych klientów.
Współpracujemy z wykonawcami specjalizującymi się w różnych etapach budowy – od stanu surowego i deweloperskiego, przez montaż stolarki okiennej, instalacji energooszczędnych, smart-home i elektryki, aż po prace wykończeniowe. W naszym gronie są także doświadczeni rzemieślnicy, tacy jak dekarze, blacharze czy stolarze.
Dzięki wyborowi naszych sprawdzonych ekip masz pewność, że Twój dom powstanie solidnie i na czas, a my – że efekt będzie dokładnie taki, jak zaplanowaliśmy.
Czy realizujecie projekty tylko lokalnie czy w całej Polsce?
Nasza pracownia realizuje projekty nowych domów zarówno lokalnie jaki i w całej Polsce. Są to więc projekty na Śląsku, w okolicach Gliwic, ale często projekty w znacznej odległości od naszej siedziby.
O ile więc przy projektach lokalnych spotkania u nas w biurze to nie problem o tyle dla Inwestorów z daleka jest możliwość opracowania projektu zdalnie, załatwiając większość rzeczy telefonicznie oraz internetowo.
Jedyne, na czym bardzo nam zależy to wizyta na Twojej działce. Dzięki niej, będziemy mogli lepiej poznać działkę, strony świata, widoki, wczuć się w jej klimat i poznać okolicę.
Wizyta na działce pomoże nam zrozumieć i poczuć miejsce, w którym projektujemy. Jeśli jesteś z daleka, może to być jedyna okazja do spotkania na żywo.
Natomiast całą resztę możemy załatwiać zdalnie np:
- rozmowę na temat oferty i przebiegu współpracy,
- spotkanie przedkoncepcyjne, na którym rozmawiamy o Twoich potrzebach,
- prezentację koncepcji (z prezentacją ekranu online),
- wprowadzanie poprawek do koncepcji,
- uzgadnianie z Tobą rozwiązań materiałowych i wyposażenia domu,
- występowanie o wszystkie dokumenty za pomocą skrzynki ePuap
Sprawdza się to bardzo dobrze. W ten sposób współpracowaliśmy już z wieloma Inwestorami. Robiliśmy już projekty w Warszawie, Mrągowie, Ustroniu Morskim, Grudziądzu, Wągrowcu nie wspominając o wielu projektach w Krakowie czy Wrocławiu.
Dodatkowo, dzięki zmianie prawa, większość dokumentów możemy załatwiać online. Również cały projekt budowlany składamy w formie elektronicznej (PDF przesyłany do Urzędu online) a cała komunikacja z Urzędem odbywa się telefonicznie oraz za pomocą skrzynki ePuap. Dlatego niegdysiejsze, częste wizyty w Urzędach odeszły do lamusa.
Czy oferujecie projekty dla różnych typów budżetów na realizację?
Oczywiście! Nasze projekty są elastyczne i dostosowane do różnych zakresów budżetowych. Zawsze staramy się znaleźć rozwiązania, które będą zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, w ramach ustalonego budżetu, dbając o każdy detal.
Ile czasu trwa zrobienie projektu?
Projekt domu składa się z kilku części.
1. Projektu koncepcyjnego
2. Projektu budowlanego (Projekt Zagospodarowania działki + Projekt architektoniczno-budowlany + Projekty techniczne wszystkich branż)
3. Projektu wykonawczego
4. Projektu wnętrz
Inwestorzy przeważnie pod pojęciem "projekt": mają na myśli dwie pierwsze części, czyli tzw. projekt do uzyskania pozwolenia na budowę.
Tak więc w skrócie, czas zrobienia projektu w zakresie:
1. Projekt koncepcyjny - około 2 miesiące a w tym: wizyta na działce, spotkanie przedkoncepcyjne oraz przygotowanie koncepcji - około 1 miesiąc, wprowadzanie uwag Inwestora (zależy od szybkości przekazywania nam informacji zwrotnej przez Inwestora) około 1 miesiąc,
2. Projekt budowlany - około 3 miesiące, przygotowanie wszystkich części projektu opracowanych przez architekta, konstruktora, instalatora sanitarnego oraz elektryka.
Podsumowując:
Na wykonanie "projektu" indywidualnego domu w zakresie części 1 i 2 musisz liczyć około 5 miesięcy, do momentu złożenia dokumentów w Urzędzie.
3. Projekt wykonawczy - około 2 miesiące, w zakresie architektura (detale zewnętrzne budynku, zestawienia) oraz konstrukcja (szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne + zestawienia np. stali, więźby)
4. Projekt wnętrz - około 3 - 4 miesiące, w zakresie: koncepcja wraz z poprawkami, wizualizacje oraz projekt wykonawczy
Jak wygląda praca nad koncepcją?
Tworzenie koncepcji nie jest łatwe, wymaga od nas wielu dni analiz, prób, wstępnych szkiców, budowania wstępnych modeli 3D. Wszystko po to, żeby zobaczyć, jakie rozwiązania budynku będą najlepiej układać się na działce.
W trakcie prac nad koncepcją zastanawiamy się, co w danym miejscu, dla danego inwestora, będzie najlepsze. Nieraz musimy odstawić prace koncepcyjne na parę dni, żeby się zdystansować i coś na nowo przemyśleć. Często zdarza się, że wybieramy jakiś wstępny wariant koncepcji, zaczynamy nad nim pracować ale okazuje się, że jednak nie działa. Musimy wtedy zrobić trzy kroki wstecz i rozpocząć prace od początku.
Przy tworzeniu koncepcji musimy wziąć pod uwagę wiele wytycznych: szczegółowe wymagania Inwestora, działkę budowlaną, plan miejscowy, przepisy prawa. Dlatego ciężko jest nam z góry przewidzieć czy wstępne rozwiązanie projektowe będzie działać czy nie. Z tego powodu byłoby nam trudno, w trakcie pracy nad koncepcją, przestawić kilka wstępnych propozycji, z których każda może potem nie działać.
Koncepcję tworzymy do momentu, w którym sami jesteśmy przekonani, że działa, spełnia wszystkie Twoje wymagania i ma to coś, co sprawia, że jest oryginalna i wyjątkowa.
Zdajemy sobie sprawę, że Ty jako Inwestor możesz mieć obawy, czy koncepcja Ci się spodoba czy nie. Zdarza się tak praktycznie za każdym razem. Musisz jednak pamiętać, że koncepcja to nie kwestia przypadku, czy naszego widzimisię. Wszystko co zostanie Ci zaprezentowane jest logiczne, z czegoś wynika i dlatego zostało zrobione tak a nie inaczej. Jeśli zaprojektowaliśmy Ci skośny dach, to najprawdopodobniej narzucał nam to plan miejscowy. Jeśli gdzieś daliśmy ogromne okno, to z pewnością masz na tę stronę piękny widok. Jeśli oddaliliśmy dom od granicy działki, to być może z tej strony masz las, od którego musimy się oddalić wg prawa.
Zawsze staramy się dać Inwestorowi jakąś wartość dodaną, coś dzięki czemu, projekt jest oryginalny i od razu wiadomo, że był stworzony pod daną działkę i danego, wyjątkowego Inwestora.
Ile jest poprawek w cenie i jak duże mogą one być?
Chodzi oczywiście o etap projektu koncepcyjnego.
Prezentujemy Ci koncepcję budynku, jest fajna i bardzo Ci się podoba ALE... wprowadziłbyś kilka poprawek... No właśnie, co dzieje się w takiej sytuacji?
Taka sytuacja ma miejsce praktycznie za każdym razem, kiedy prezentujemy Ci koncepcję. Jesteśmy na to przygotowani a odpowiednie zapisy chroniące Ciebie i nas, mamy w umowie.
Standardowo przewidujemy dwie serie poprawek. Zbierasz wszystkie swoje przemyślenia i uwagi w jedną całość i przekazujesz je nam a my wprowadzamy Twoje uwagi do projektu koncepcyjnego. Z własnego doświadczenia wiemy, że najczęściej po pierwszej serii poprawek już wszystko Ci pasuje i możemy przechodzić dalej. Ale, żebyś czuł się komfortowo, możesz wprowadzić jeszcze kolejną serię poprawek.
Jak duże mogą być poprawki?
Poprawki w projekcie koncepcyjnym możliwe do wprowadzenia to np. zmiana wielkości pomieszczeń, zmiana układu schodów, drobne zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń, pomniejszenie/powiększenie pow. wewnętrznej domu, zmiany materiałowe, zmiany okien, zmiana lokalizacji budynku i elementów zagospodarowania.
Poprawki muszą być wprowadzane do zaprezentowanego projektu koncepcyjnego. Zmianą nie jest stworzenie innej, alternatywnej koncepcji budynku.
Dla łatwiejszego zrozumienia zakresu zmian, taki przykład. Inwestor zlecił nam wykonanie projektu koncepcyjnego. Z jego wytycznych wynikało, że ma to być dom parterowy z płaskim dachem. Taki też projekt został Inwestorowi zaprezentowany. Jednak Inwestor nie do końca był do niego przekonany i chciałby jednak zobaczyć, jak wyglądałby jego dom jako piętrowy z dachem skośnym. Takie wymaganie Inwestora jest traktowane, jako opracowanie dodatkowego wariantu koncepcji a nie jako zmiany do pierwotnego projektu koncepcyjnego.
Co mogę zyskać dzięki projektowi wykonawczemu?
Inwestorzy często pytają nas co to jest projekt wykonawczy i do czego może im się przydać. A więc wyjaśniam: minimum projektowe, które służy do uzyskania pozwolenia na budowę to w kolejności: projekt koncepcyjny a następnie na podstawie zatwierdzonego projektu koncepcyjnego - projekt budowlany. A więc podsumowując: projekt budowlany służy do uzyskania pozwolenia na budowę, czyli przejścia wszystkich spraw urzędowych, formalnych, uzyskania zgód i akceptacji, natomiast projekt wykonawczy służy to tego, żeby z niego budować. Zasada jest taka, że jeśli chcesz wybudować dom, który będzie wyglądał tak jak na wizualizacji projekt wykonawczy jest do tego niezbędny. Wszystkie realizacje domów na naszej stronie były wykonywane w oparciu o komplet projektów, łącznie z projektami wykonawczymi. Bardziej szczegółowe rysunki w większej skali, detale architektoniczne, które są w nim zawarte, szczegółowo określają np. jak wykonać rynnę ukrytą czy jak wykonać attykę dachu płaskiego. Projekty wykonawcze zawierają również wszystkie zestawienia: zestawienie okien, zestawienie stali, zestawienie więźby dachowej, których nie ma w projekcie budowlanym.
W projekcie wykonawczym architektury, nie zajmujemy się rzutami budynku, układem funkcjonalnym ani wnętrzami budynku. Tym zajmowaliśmy się w projekcie budowlanym albo będziemy zajmować się na następnym etapie czyli w projekcie wnętrz. W projekcie wykonawczym architektury zajmujemy się doprecyzowaniem i uszczegółowieniem trudnych do rozwiązania elementów zewnętrznych budynku. Rysunki budowlane, wymagane formą i zakresem projektu budowlanego, są za małe i mało szczegółowe, żeby można było z nich wywnioskować, jak dokładnie wykonać dany element budynku np. jak wykonać taras, żeby był na równi z posadzką wnętrza domu, bez uskoku. Na etapie projektu budowlanego, znamy jedynie ogólny zarys całej bryły domu i jej gabaryty. Na etapie projektu budowlanego ani my, ani wykonawca, ani tym bardziej Inwestor nie wie, jak rozwiązane są detale zewnętrzne budynku.
Dopiero na etapie projektu wykonawczego, zastanawiamy się, które elementy zewnętrzne budynku, mogą sprawić problemy na budowie i zaczynamy je projektować. Dopiero na tym etapie zaczynamy się wgłębiać w dokładne ich rozwiązanie i rozrysowywać, co do śrubki. Dzięki projektowi wykonawczemu, to my projektanci, wymyślamy detale Twojego domu a nie wykonawca na budowie. Z doświadczenia wiemy, że większość wykonawców, nie mając projektu wykonawczego na budowie, nie będzie chciało uzyskać, ładnego i estetycznego detalu i wykończenia domu, którego byśmy sobie życzyli. Zastosuje natomiast rozwiązania najłatwiejsze dla siebie, takie, które stosował na dotychczasowych budowach, nie zastanawiając się czy to rozwiązanie jest zgodne z tym, które było planowane akurat w tym domu.
Posiadając projekt wykonawczy, wykonawca na budowie ma mniejszą swobodę wyboru rozwiązań łatwych dla siebie, niekoniecznie dobrych dla Inwestora. Mniejsza jest szansa na popełnienie błędów, czasem bardzo kosztownych. Rysunki wykonawcze są podstawą do egzekwowania jakości od wykonawcy. W przypadku, kiedy coś zostało wykonane niezgodnie z projektem, to posiadając projekt wykonawczy, mamy możliwość wymagania od wykonawcy, żeby to poprawił. Dzięki zamówieniu projektu wykonawczego masz więc więcej spokoju na budowie. Wykonawca nie dopytuje, jak coś wykonać, ponieważ jest to narysowane w projekcie wykonawczym. Dzięki projektowi wykonawczemu, możesz zaoszczędzić pieniądze na budowie na dwa sposoby. Po pierwsze wykonawca, na podstawie dokładnego rysunku wykonawczego, wykonuje detal zgodnie z projektem. Oszczędzasz więc czas i pieniądze na wielu przeróbkach, tej samej rzeczy. Po drugie, jeśli wykonawca wykonał coś niezgodnie z rysunkiem wykonawczym, możesz od niego wymagać, żeby przerabiał coś na własny koszt a nie na Twój.
Jest jeszcze jedna zaleta projektu wykonawczego, którą obserwuję w praktyce. Kiedy inwestor pokazuje potencjalnemu wykonawcy projekt wykonawczy, na podstawie którego będzie on musiał budować, wykonawca od razu wie, że na tej budowie, będzie się od niego wymagało jakości. Dlatego większość kiepskich wykonawców w ogóle nie podejmuje się budowy z projektu wykonawczego. Dzięki projektowi wykonawczemu następuje naturalna selekcja wykonawców. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że Twój dom będzie budował dobry wykonawca a w konsekwencji będziesz mógł być dumny z jakości budynku, w którym mieszkasz.