MAŁY DOM Z CEGŁY - KOZŁÓW
Portal Bryła.pl: "Architekci ze śląskiej pracowni INOSTUDIO zaprojektowali mały, ceglany dom w Kozłowie, pod Gliwicami. Choć nowoczesny, świetnie wpisuje się w okoliczny wiejski pejzaż.
Kozłów to niewielka wieś, oddalona o 10 km od Gliwic. Właśnie tu inwestor kupił narożną, wyeksponowaną działkę w kształcie trójkąta. O stworzenie projektu wygodnego, nowoczesnego i ekonomicznego domu, poprosił architektów ze śląskiej pracowni."
"Jak zaznaczają architekci, nie było to łatwe zadanie. Działka, na której miał stanąć dom była mała - zaledwie 600 m kw. Plan miejscowy zakładał m.in wpisanie się w nieprzekraczalne linie zabudowy przebiegające równolegle do dróg z 2 stron działki i zachowanie na działce 70% powierzchni biologicznie czynnej.
Ważnym aspektem projektu było wpisanie się budynku w lokalną tradycję budownictwa zagrodowego okolicznych ceglanych stodół. Jednocześnie dom miał mieć współczesny charakter." - pisze Portal Bryła.pl:
Anna Okołowska, miesięcznik Murator: "O ostatecznym kształcie tego projektu przesądziła lokalna tradycja. Okoliczne ceglane stodoły i budownictwo zagrodowe nie tolerowałyby w swoim sąsiedztwie każdego przybysza. Ten dom musiał do nich pasować, a jednocześnie miał być nowoczesny, nieduży i ekonomiczny. I taki właśnie jest.
Złożona bryła Wyraźny podział bryły na dwie zachodzące na siebie części – parterową i poddaszową – pozwolił optycznie ją zmniejszyć i nadać kompozycji lekkości. Poza tym to on przesądził o współczesnym charakterze architektury. – Naszym sposobem na pogodzenie nowoczesności z lokalną tradycją było połączenie bryły"
"To nie był łatwy projekt. Dom miał stanąć na narożnej działce o powierzchni 600 m2, na której zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinno pozostać 70% powierzchni biologicznie czynnej. Poza tym jego obrys musiał być tak wpisany w działkę, by nie przekraczać dwóch linii zabudowy przebiegających w odległości 6 m od jej granic.
Narożna trudna parcela była jednocześnie ograniczeniem i inspiracją. Bo przecież nie chodziło jedynie o to, by zmieścić na niej budynek mieszkalny, ale dostosować jego skalę do niedużej powierzchni ogrodu. Miało być nie tylko zgodnie z przepisami i funkcjonalnie, ale także pięknie." - pisze Anna Okołowska, miesięcznik Murator
stan budowy na dzień 31.03.2021
Archinea pisze: "Zaprojektowaliśmy dom w formie dwuspadowej, ceglanej stodoły, postawionej na parterowym szarym „pudełku” z płaskim dachem. Takie kształtowanie formy budynku poprzez podzielenie go na parterowe „pudełko” + stodoła pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego założenia” – opowiadają projektanci z biura INOSTUDIO architekci
tytuł mały dom z cegły
data projekt 2020, realizacja 2021
zakres projekt koncepcyjny, budowlany
typ budynek mieszkalny jednorodzinny
lokalizacja Gliwice, Kozłów
powierzchnia 155 m2 z garażem
autorzy Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak
wizualizacje Dawid Krzeszowiec
publikacje Archinea, Bryła.pl, Miesięcznik Murator, Ideadomu.pl