DOM ASYMETRYCZNY - TARNOWSKIE GÓRY

excerpt

(zobacz film z drona)    

Anna Okołowska, miesięcznik Murator: "Szczególny kształt tego domu intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o nim jedynie artystyczna wizja? Nie tylko artystyczna, bo to wizja przestrzenna – z drugim, bardzo praktycznym, dnem.

Front domu to tylko zapowiedź oryginalnego kształtu bryły. Jest przekryta asymetrycznym dachem spadzistym i wznosi się od wejścia w głąb działki. Architekci formowali ją, biorąc pod uwagę kierunki świata, widoki na pobliski las, tak aby większość funkcji umieścić w jak największej odległości od drogi dojazdowej."

"Przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka. Zapewne, ale choć miejskie, podmiejskie i wiejskie pejzaże od dawien dawna przyzwyczajają nas do architektonicznej symetrii, okazuje się, że asymetryczny dom przełamujący stereotypy może się podobać nawet zwolennikom klasycznych projektów.

Czy wobec tego symetrii nie należałoby nieco przeszacować? Nikt nie chce odbierać jej zasług w porządkowaniu kompozycji czy tego, że jest atrybutem klasycznego piękna. A jednak w nowoczesnych projektach ugina się przed funkcjonalnością i ustępuje miejsca swojemu przeciwieństwu.

Dlaczego? Architektoniczna asymetria ma większą zdolność przystosowania do panujących warunków, jest bardziej elastyczna." pisze Anna Okołowska.

"Tak było i tym razem, gdy do architektów zgłosiło się młode małżeństwo otwarte na nieszablonowe pomysły, które chciało wybudować dom na trudnej, narożnej działce. Aby spełnić praktyczne oczekiwania inwestorów, musiał się stać precyzyjną odpowiedzią na warunki podyktowane przez otoczenie. Jego kształt tworzony był tak, by wykorzystać możliwości, jakie daje parcela. A ponieważ była nietypowa, powstał nietypowy dom, bo w przypadku projektowania tej architektury najważniejszy był kontekst..."

"Jakie funkcje, taki kształt

Na pierwszy rzut oka ten dom może się wydawać ekstrawagancki, jednak pozory mylą – to, co zdaje się wynikać z ekscentryczności, ma zupełnie inne źródło – zdroworozsądkowe. To, co powierzchownie dziwne, jest tak naprawdę praktyczne. Choć dom ma oryginalną bryłę, jej forma wynika przede wszystkim z bardzo funkcjonalnego podejścia do projektu. O jej kształcie przesądziło kilka czynników: kierunki świata, widoki i usytuowanie dwóch dróg dojazdowych. Podczas tworzenia schematu projektowego najpierw znaleziono optymalne miejsce bryły, zapewniające jak najlepszy widok – na las, następnie powiększono ją i tak formowano, by powstał osłonięty taras. Postanowiono obniżyć dom od frontu i podwyższyć z tyłu. Na koniec tak zaprojektowano połać dachu, by zapewnione było jak najlepsze nasłonecznienie dziedzińca i wnętrz. W efekcie postała rozrzeźbiona bryła przekryta asymetrycznym dachem." pisze Anna Okołowska, miesięcznik Murator

czytaj dalej...

Redakcja AWX2 BLOG:  "Wielu z Was jeszcze miesiąc tamu miało wielkie plany: kupić działkę (1), znaleźć architekta (3), dostać pozwolenie (3), wynająć dobrą ekipę (4), wybudować wymarzony DOM (5). Pewnie są też tacy, którzy te pięć punktów planowali w innej kolejności. Z braku czasu lub pod przykrywką pozornych oszczędności w pośpiechu punkt drugi chcieli zastąpić szybkim i tanim projektem gotowym.

Niezależnie w której grupie jesteście i jak gruby jest Wasz portfel, to co do tej pory wydawało się takie proste, ułożone w harmonijną całość, na dzień dzisiejszy jest jedną wielką niewiadomą. Zostaliście w domach. Opuszczacie je tylko do pracy lub by załatwić codzienne potrzeby, a planowania domu zdecydowania do tych potrzeb dziś nie należy."

"A może właśnie wbrew wszystkiemu mamy teraz czas, by przewartościować swój pośpiech, odnaleźć spokój tam gdzie do tej pory go nie szukaliśmy i zacząć marzyć o życiu PO EPIDEMII. Ktoś wczoraj ładnie napisał:

Nie anuluj marzeń. ZMIEŃ DATĘ !

Mamy dziś dla Was inspirację, która pokaże, że warto postawić na CZAS – czwarty wymiar, który buduje dobrą architekturę. To najlepszy asystent architekta. Pomaga w dogłębnych analizach, skupieniu się na celu i szukaniu najlepszych rozwiązań, przed którymi staje projektant. A efekty ? Mogą zaskoczyć. Zapraszamy!" - pisze redakcja AWX2 BLOG

czytaj więcej...

"Dom asymetryczny" z Tarnowskich Gór został nominowany w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019

Portal Sztuka Architektury.pl  „Naszym zadaniem było zaprojektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu, pełnego naturalnego światła z osłoniętym i intymnym tarasem od strony południowo-zachodniej” - piszą autorzy projektu architektonicznego, zespół biura INOSTUDIO architekci. Zobaczmy, jaki pomysł na bryłę zastosowali w przypadku tej realizacji."

"INOSTUDIO architekci musieli dom jednorodzinny budowany na obrzeżach Tarnowskich Gór dopasować do działki, posiadającej drogę dojazdową od strony południowej. Ten niedogodny układ przewalczyli, kreując odpowiednią bryłę architektoniczną. To częsty kłopot projektujących domy jednorodzinne, którzy muszą wpisywać bryły w teren o niewygodnym względem stron świata układzie , na działki małe czy pochyłe" pisze Portal Sztuka Architektury.pl

czytaj dalej...

TOP 10 najlepszych realizacji domów jednorodzinnych 2019 roku za "Dom Asymetryczny" według Muratora

czytaj dalej...

tytuł                      dom asymetryczny

data                        projekt 2017, realizacja 2019

zakres                   projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy wnętrza, nadzory

typ                          budynek mieszkalny jednorodzinny

lokalizacja           Tarnowskie Góry

powierzchnia      250 m2 z garażem

autorzy                  Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak

zdjęcia                   Bartosz Dworski, Magdalena Wolska

ogród                     projekt i wykonawstwo: OGRODY DRAMA Zbrosławice

publikacje             Archello,  Magazyn Murator lipiec 2020, AWX2 BLOG,  Sztuka-architektury.pl,  Muratordom.pl, sztuka-wnetrza.pl                              
                             

   

STRONA GŁÓWNA